Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Damdan düşenin derdini ancak damdan düşenin bildiği gibi, erken bunamanın da ne kadar ağır ve üzücü sonuçları olan bir hastalık olduğunu ancak ailesinde Alzheimer hastası olan bilir. Hastanın eşi ve çocukları; bir yandan  sevdiklerinin  ona yakıştıramadıkları düşkün halini görüp kahrolurken diğer yandan hastanın günlük yaşamında ki  beslenme,  temizlik gibi sorunları ile boğuşmak zorunda kalırlar. Batı insanı  biraz bencil olduğundan,  sağlık alt yapıları da bize göre gelişmiş olduğundan, hastaların uzun dönem tedavileri sadece bu hastalıkla ilgilenen özel hastanelerde yapılabiliyor. ülkemizde ise hem hastalıkla ilgilenen  özel hastanelerin olmaması hem de hastadan ayrılmak geleneklerimize uymadığından bütün yük hasta yakınlarının üzerine kalıyor. Serbest hekimlik hayatımda, bu şekilde hastalanan eşine yıllarca bir bebek gibi bakıp, altını değiştiren, kaşıkla ağzına yediren,  iyi kalpli, eli öpülesi çok kadın gördüm.

Esasında Alzheimer daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olmasına rağmen ülkemizde ki evliliklerde kadın erkek arasında ki yaş farkı nedeniyle  erkekler hasta olup kadınlar kocalarına bakmak zorunda kalıyor. (Eh o kadar avantajımız da olsun artık..) Bizler yaşlandığımızda Türkiye’miz artık modernleşmiş ve çağ atlamış bir Avrupa birliği ülkesi(!) olacağından bu gibi fedakarlıklar muhtemelen modası geçmiş davranışlar olarak mazide kalacak.. Dileğimiz, sağlık alt yapımızın da aynı hızda gelişmesi ve yaşlandığımızda başımızı sokabilecek bir hastane bulabilmemiz.....

·        Unutmayın ailenizde(anne, baba, kardeş) Alzheimer veya erken bunama varsa, sizin de hasta olma ihtimaliniz olmayan kişilere göre 4 misli fazla....

·        Geçmişte kısa bir süre de olsa bilincinizi kaybettiyseniz, örneğin kazayla kafanızı bir yere çarpıp bir süre bayıldıysanız veya boks, futbol gibi kafaya darbe alan bir spor yaptıysanız gene riskiniz artıyor..

·        Hastalığın eğitimsiz insanlarda görülme şansı daha yüksek. Bu nedenle “üniversite mezunlarının bile iş bulamadığı ülkede neden okuyayım?.. diyen çocuğunuza  “Hiç olmazsa yaşlanınca Alzheimer olma ihtimalin azalır...” diyebilirsiniz.

Şu anda Alzheimer hastalığının tedavisi için kullandığımız ilaçlar pek yüz güldürücü sonuçlar vermiyor... Tedaviye başlamadan önce, ziyarete gelen oğlunu görünce “Nerden çıktı bu bıyıklı adam..” diyen bir  hasta  tedaviden sonra “Bu adamı bir yerden gözüm ısırıyor ammmma nereden çıkaramadım..” demeye başlıyor o kadar....

Esasında hastalığa neyin sebep olduğu tam olarak bilinmediği için tedavisi de yakın zamanda zor gibi görülüyor. üstelik zengin ülkelerde gittikçe artan yaşlı nüfusu önümüzdeki yıllarda Alzheimer hastalığının gittikçe daha fazla görülmesine sebep olacak. Bu da ellerini ovuşturan  ilaç firmaları için yeni bir gelir kapısı demek. Bu nedenle, ilerde hastalığı önleyen veya tamamen geçiren bir tedavi metodu veya ilaç bulunmasını boş yere beklemeyin. Muhtemelen öyle bir ilaç piyasaya çıkaracaklar ki ilacı kullandığınız sürece yukarıdaki hasta gibi sizi ziyarete gelen çocuğunuza “Ooooo yavrucuğum hoş geldin...” diyerek sarılacak;  ilaca birkaç gün ara verince de “Bu adam kim yahu.....” diye sopaya davranacaksınız......   

Alzheimer olmak istemiyorsanız işte size tavsiyelerim;

·        Tansiyonunuz yüksekse tedaviyle kontrole girdiğinden emin olun...

·        Şeker ve tatlıdan uzak durun.

·        Fazla balık yemeyin.  “ Hoppalaaaa... Her gün balık ye.. balık ye...derken bu da nerden çıktı?”diyeceğinizi biliyorum ama denizlerdeki bakır ve cıva kirliliğinin Alzheimer’in oluşumunda önemli rolü olduğunu gösterildi.

·        Spor yapın, her gün yürümeye çalışın..

·        Grip aşısı olmayın.

·        Erken emekli olmayın.... Patronunuzun işten çıkarma imalarını anlamazlıktan gelin...

·        Dişlerinizdeki eski tip dolgu-amalgamları değiştirtin.

·        Alimünyum tencere ve çaydanlık kullanmayın.

·        Zihninizi devamlı aktif tutacak işler yapın. Örneğin; bulmaca çözün, kitap okuyun, anılarınızı yazın, gazeteleri takip edin, İnternete girin.

·        Hastam emekli Rıza bey gibi durmadan dilekçe yazın ve ısrarla sonucunu takip edin. Mesela sokağa çöp atıyor veya gürültü yapıyor diye karşı komşunuzu  belediyeye şikayet edin. Şikayet edecek kimseyi bulamıyorsanız belediyeyi vilayete, valiyi başbakana şikayet edin. Tembel tembel televizyon karşısında uyuklamayın..

·        Ailenizle ve torunlarınızla birlikte olmaya çalışın. Sakın 40’ından sonra azıp, paraları tüketince de yalnız başına kukumav kuşu gibi düşünenlerden olmayın...

·        Omega 3 balık yağının koruyucu etkisi olduğunu söyleniyor. (Eğer ailenizde erken bunama varsa şimdilik 1 gr.lık kapsüllerden günde bir adet almanızı öneririm..)

·        Yaban mersini  kuvvetli antioksidan özelliğiyle Alzheimer’den korunma açısından önemli. Yaz sonu bol bol taze meyvesini yiyebilir veya  kurutulmuşunu kullanabilirsiniz..

16 Haziran 2008 Pazartesi / 18155 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895