Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Eğer sizde bazı hastalarım gibi “Ama doktor bey, ben uzun yaşamak istemiyorum...”diyorsanız hemen  www.küllahımaanlat.com.tr’ye e-mail atabilirsiniz. Gelen Mail’ler arasından kura ile seçilecek bir kişiye “yılın kendini aldatanı” , bir kişiye de “yılın depresifi” ödülü verilecek. Yok konu ilginizi çekiyor yani akıl sağlığı yerinde her insan gibi “sağlıklı ve uzun yaşama” ile ilgileniyorsanız vücudunuz için gerekli vitaminleri mutlaka almanız gerektiğini söyleyerek işe başlayabiliriz.... 

Gerekli vitaminleri ya doğal yiyeceklerden alırsınız, ya da vitamin preparatlarını kullanmanız gerekir. Bol güneşli, meyve sebzesi bol ve çeşitli güzel bir ülkede yaşayan şanslı insanlar olduğumuzdan biraz dikkat eder, çocuklarımıza da doğru beslenmenin inceliklerini öğretirsek vitamin konusunu halletmiş oluruz. Hele bir de güneydeki çiftçilerimiz bizlere daha büyük ve daha güzel ürünler sunmak için seralarda bol keseden hormon kullanma  adetlerinden vazgeçerlerse bizden sağlıklısı olmaz...

Günlük vitamin ihtiyacı için ölçü şu; eğer günde beş porsiyon taze meyve yiyebiliyorsanız ayrıca suni bir vitamin desteği almanıza gerek kalmaz. Bir porsiyon meyve? Aşağıda ülkemiz meyvelerinden örnekler veriyorum:

Bir elma,

Bir portakal,

Bir muz,

            Ey anne babalarını çok seven sıkça yurt dışına çıkan genç evlatlar, artık büyüklerinize  hediye olarak ucuzluk yapmış dükkanlardan vitamin preparatları getirmeyiniz... Belki farkında değilsiniz ama yabancı ilaç firmaları Türkiyede parasını sokağa atmaya hazır ve oldukça zengin bir grup olduğunun çoktan farkına vardı ve eczanelerimizde köşe başlarını tuttular. Yani sizin getirdiğiniz çoğu işe yaramayan vitaminlerin hepsi burada satılıyor...

      Bazı hastalarımın da, sanki  sahiden uzun yaşamanın sırrı bulundu da kendileri onu kaçıracaklarmış gibi bir telaşa kapıldıklarını görüyorum. Ellerinde bir torba dolusu ilaçla gelip; sabah kahvaltıda Q enym-10, balık yağı, E vitamini, C vitamini, selenyum, Mg, çinko,  birde multivitamin aldıklarını ayrıca bir Lesitin, iki timin yuttuktan sonra hala yemek borularından içeri doğru ittirmeleri gereken başka bir şey olup olmadığını soruyorlar.

         Demire dikkat....  

    Evet, sıhhatli ve uzun bir yaşam için vücudumuzun bazı temel maddelere ihtiyacı vardır ama bunu almanın tek yolu illa avuç avuç vitamin ve mineral haplarını yutmak değildir.

    

62.VİTAMİNLERİN AŞIRI KULLANIMI...

Sabah gazetesindeki Amerikalı Türk doktorun yazısından “Eğer güneş alıyor, meyve sebze yiyorsanız, kesinlikle ekstra vitamine gerek yok. Fazla et ve fazla demir kanser oranını artırıyor. Dr.Tevfik Dorak “Ben Türkiye’de yaşayıp, her türlü sebze ve meyveyi tüketen, gereği kadar et ürünleri alan, yeterince güneş gören bir kimsenin niye dışardan ayrıca vitamin hapları aldığını anlamıyorum.  İlla da vitamin alacağız saplantısı toplum sağlığı ve milli ekonomi açısından kaygı verici bir durum yaratıyor.” Diyor. “Eğer demir vücudunuzda gereğinden fazla ise uzun vadede her türlü kanser riskinde önemli bir artışa yol açıyor.”

     Demek ki mesela saat 11 de iki elma yer, öğleden sonra dört mandalina  ve akşamüstü de bir muz yerseniz beş porsiyonu doldurmuş olursunuz ki bu insana (ö) getirecek, imkansız bir miktar değildir. Eğer tembellik yapmaz bu öneriyi bir alışkanlık haline getirirseniz sağlığınız için büyük bir iş başarmış olursunuz. Tüm gün evde olanlar için mesele yok çalışanların mutlaka günlük yiyecekleri meyveyi önceden hazırlayıp evden çıkarken çantalarına almalarını öneriyorum. Böylece işin koşuşturması içinde bir de meyve alıp, onu yıkamakla vs. uğraşmazlar.              

            Çocuklara meyve yemeleri için sakın ısrar etmeyin. Bazı anneler bu konuda çocuklarıyla boş yere inatlaşıyorlar.. Bu inatlaşmaya ayıracağınız zamanı çocuklarınıza meyvenin yararlarını anlatarak geçirirseniz daha yararlı olur. Sizin vazifeniz yararlarını anlatmak ve seçeneği önlerine koymak, gerisi onlara kalmış, ama merak etmeyin kendileri için yararlı olduğunu anlar ve yerlerse kalıcı bir alışkınlık kazanmış olurlar..

04 Mart 2008 Salı / 17872 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895