Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Bazı kadınlar meme kanseri gelişimi açısından daha risklidir. örneğin hiç doğum yapmayanlardan, bir de anne veya teyzesinde meme kanseri olanlardan korkarız. Yoğun meme dokusu olan kadınlar, kanser riski 4 misli fazla olduğundan dikkatle takip edilmelidir. Yoğun memenin kötü bir yanı da mamogramda kanserin yakalanma şansını azaltmasıdır. 

The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada menopozdan önce multivitamin kullananlarda meme dokusunun daha yoğun hale geldiği gösterildi. çalışmayı yürüten doktorlar multivitamin alan kadınların düzenli meme kontrolü yaptırmaları gerektiğini söylüyorlar. 
 

Mayıs 2010 da "American Journal of Clinical Nutrition" dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada multivitaminlerin faydadan çok zararı olduğu bir kez daha gösterildi. Yaşları 49-83 arasında değişen 35.000 İsveçli kadın 10 boyunca takip ediliyor. Düzenli multivitamin alanlarda meme kanseri oranı % 19 daha yüksek bulunuyor. Multivitaminlerin içinde bulunan folic acidin meme yoğunluğunu artırdığını ve yoğunluk artışının da kanseri tetiklediği düşünülüyor.

Ben daha kolay ve emniyetli bir yol öneriyorum: Multivitamin kullanmayın.

04 Eylül 2008 Perşembe / 17015 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895