Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Hastalarımdan duyduğum şikayetlerin başında “yorgunluk” gelir. Çoğu sabahları zor kalktığından veya gün sonuna doğru aşırı yorgunluk hissettiğinden bahseder. Yorgunluk şikâyetini daha çok uzun mesai saatleri olan, özellikle işine gidip gelirken trafikle boğuşmak zorunda kalan hastalarımda görüyorum. Günümüz şartlarında insanlara “İşten erken ayrıl, kendine zaman ayır, düzenli spor yap...” gibi tavsiyelerde bulunmak doğrusu komik oluyor. Akşamın sekizinde, dokuzunda evine gelen bir kişi, hele bir de evde bekleyen çocuklar varsa nasıl kendine vakit ayıracak, nerde ve naslı spor yapacak?
            “Yorgunluğunuzun nedeni hangisi?” makalesinde okuduğunuz gibi yorgunluğun pek çok nedeni var. Tedavi için yapacaklarımız yorgunluğumuzun nedenine göre değişir. Buna rağmen bazen yorgunluk nedenini bulamayız. O zaman ne yapacağız? Yorgunluk konusu ile ilgili olarak Psychological Bulletin dergisinde bir çalışma yayınlandı. Georgia üniversitesinde ki doktorlar 6807 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmada düzenli fiziksel aktivite yapmaya başlayan kişilerin yorgunluk şikâyetinde belirgin azalma olduğunu bulmuşlar. Araştırmacılar yorgunluk şikâyeti olan kişileri üç gruba ayırmışlar, birinci guruba her gün düzenli olarak hafif bir egzersiz (20 dakikalık hızlı yürüme), ikinci gruba orta şiddette bir egzersiz (20 dakika dirençli bisiklet çevirme) yaptırmışlar, üçüncü grup ise hiç egzersiz yapmamış. Sonuçta hafif egzersiz yapan gruptakilerin yorgunluk şikâyetinde % 65, orta zorlamalı egzersiz yapan yani bisiklet çeviren grubun yorgunluk şikayetinde ise % 49 azalma görülmüş. Spor yapmayanlar yorgunluktan şikayet etmeye devam etmişler.
            “Halsizim, yorgunum, yerimden kalkacak halim yok,” diyorsanız ve doktorunuz bu şikâyetlerinizi izah edecek organik bir neden bulamadıysa yapacağınız şey daha çok spor ve egzersiz yapmak olmalı.
04 Mart 2008 Salı / 21689 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895