Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

“Sabahları çok zor kalkıyorum..” la başlayıp,  “Kendimi çok yorgun hissediyorum...” şeklinde  devam eden, bir süre sonra  “Canım hiçbir şey yapmak istemiyor..” şikayetinin eklendiği ve sonunda “Çarpıntım var,  gazım hiç geçmiyor, arasıra gözlerim doluyor ...” itirafıyla sona eren şikayetler dizisi size de pek yabancı gelmese gerek. Hayatınızın bir döneminde başınıza gelmiş veya eşinizde hissetmiş, en azından bir mesai arkadaşınızdan duymuşsunuzdur.

 

Nişantaşı’nda bir sağlık kliniğinde çalışıyorsanız;  eğitimli, iyi giyinen, kibar ve kültürlü hastalarınızın yüzdesi yüksek oluyor. Bu grup hastalarımızın bir diğer ortak özelliği özel bir şirkette nispeten iyi bir pozisyonda çalışıyor olmaları. Ekonomik krizden bu yana hepsinin yeni bir ortak özelliği daha oldu; uzun mesai saatleri ve aşırı çalışma temposu yüzünden çoğu depresyonda, bir kısmı da panik atak hastalığı ile uğraşıyor. (Çaycılar ve ofis boylar işte size sevinmeniz için bir neden...)

 

Bu yazıyı yazmama neden olan son hastam, bir finans şirketinde çalışıyor. Bana gelme sebebi olan çarpıntılar ve göğsündeki ağrılarının nedeninin sinir sistemi  olduğu hususunda fikir birliğine vardıktan sonra ona yapabileceği basit bir spor önerdim: her gün yarım saat kadar koşacaktı. Bu teklifime karşı gülümsemesinin nedenini şöyle açıkladı: son bir aydır her sabah sekizde mesaiye başlıyor ve Cumartesi, Pazar günü dahil olmak üzere akşam 23 den önce işten çıkamıyordu. Eminim Mısır piramitlerini yapan meşhur kölelerin bile dinlenme saatleri daha uzundu.  Binlerce beyaz gömleklinin hala işsiz olduğu bu günlerde daha iyi şartlarda yeni bir iş bakma ihtimali olmadığına göre bu hastamın da bir “antidepresan”la daha uyumlu ve daha iyi bir çalışan olmaktan başka çaresinin olmadığını üzülerek fark ettim.

 

Sayın patronlar, yönetim kurullarının değerli ve şişko üyeleri, (Genel müdürler demiyorum çünkü o pozisyonda olup günde 18 saat çalışan hastalarım da var yani onların çoğunun durumu da pek farklı değil..) lütfen çalışanlarınızın yükünü ara sıra kontrol edin. Onlarında bir kısmının evli, ilgilenmeleri gereken eşlerinin ve çocuklarının olduğunu, bekar olanlarında en azından eş bulmak için zamana ihtiyaçları olduğunu hatırlayın. Çalışanları düşünüyorsam namerdim. Tamamen sizin menfaatleriniz için söylüyorum. Aksi takdirde  bu çalışma saatleriyle yakında hepsi tozutacak, işteki verimleri azalacak ve bu da ister istemez sizin bilançolara yansıyacak.

 

Lütfen biraz daha az kamçı...

04 Mart 2008 Salı / 17694 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895