Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Grip olmamak mümkün mü? Herkesin salgından kırıldığı, yatak döşek yattığı bir iş yerinde bir tek sizin ayakta kalmanız, ailenizde herkes yatarken sizin burnunuzu çekmemeniz mümkün  mü? Evet, mümkün. Etrafınıza dikkatle bakın bazı kişilerin “Ben hiç grip olmam,” dediğini göreceksiniz.

            Aşağıdaki önerilerime dikkat ederseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sık sık grip olmaktan kurtulursunuz. Kabul ediyorum ki bunları yapmak pek öyle kolay değil ama genede elinizden geleni yapın.

  1. Sigara ve alkol tüketimine son verin.
  2. Şeker tüketimini sıfırlayın. çaya kahveye hiç şeker koymayın. İçinde tatlandırıcı ve şeker olan hiçbirşeyi içmeyin (keççup ve meyva suyu dahil). Tatlı ve kurabiyelerin her türlüsünden uzak durun.
  3. Günde 7-8 saat dinlendirici bir uyku uyumaya çalışın.
  4. Masa başında da olsa 8 saatten fazla çalışıyor, buna rağmen yeteri kadar dinlenemiyorsanız bağışıklık sisteminizin virüslerle mücadele edecek gücü kalmaz.
  5. Stres yapan şeylerden uzak durmaya, stresinizle baş etmeye çalışın. Günlük hayatın stresinin sizi yenmesine izin vermeyin.
  6.  Düzenli spor yapın. Spor tüm vücutta kan dolaşımınızı artıracak, bu arada bağışıklık sisteminizin kan dolaşımı, dolayısı ile virüsleri yakalama gücü daha artacaktır.
  7. ELLERİNİZİ YIKAYIN. Grip virüsünün elle, dokunmayla geçme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden özellikle etrafınızda gripli kişiler varsa günde birkaç kez ellerinizi bildiğimiz normal sabunla yıkayın (antibakteriyel özel sabunlara gerek yok). 
  8. Yatalak, çok yaşlı, kronik hastalığı olan bir kişi değilseniz grip aşısı olmayın.
  9. VİTAMİN kullanmayın, C vitamini dahil vitaminlerin grip oluşumunu engellemede etkili olduğu ispat edilememiştir.
  10. Hergün en az 3-4 meyva yemeye çalışın, sebze tüketiminizi artırın.
05 Mart 2008 Çarşamba / 20311 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895