Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Kolesterolün kalp damarlarının tıkanmasında ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Şimdi kolesterolümüzü nasıl düşüreceğimizi görelim. Bunun için öncelikle doğru bilinen yanlışları gözden geçirmemizde fayda var.

Diyet yaptım ama kolesterolüm düşmedi
            İyi bir diyetle kolesterolün düşmemesi mümkün değildir. İyi bir diyetle kolesterolü % 30 oranında düşürmek mümkündür. Bir diğer deyimle hiç diyet yapmıyorsanız, 290 mg/dl olan kolesterolünüzü iyi bir diyetle normal sınır olarak kabul edilen 200 mg/dl’nin altına rahatlıkla indirebilirsiniz. Diyetle kolesterolünüz düşmemesi doğru ve yeterli bir diyet yapmadığınızı gösterir. Nerede yanlışlık yaptınız? Neyi daha çok azaltmanız, hangi yiyeceği tam olarak kaldırmanız gerekiyor?
Sihirli formüllere inanmayın
     Nasıl ki giysilerimiz, saçımız, her yıl modaya uygun olarak değişiyorsa kalp hastalığından korunmanın mucizevî yolları da her yıl değişir! Bir yıl “geceden suda bekletilmiş ceviz suyu” moda olur, ertesi yıl “limon suyuna yatırılmış sarımsak” moda olur. Her metot, partilerde, kadınların günlerinde dilden dile dolaşır: “Şekerim, gece bir bütün cevizi bir bardak suyun içine yatıracak, sonra sabaha kadar bekleyip suyunu içecek, cevizi de afiyetle yiyeceksin. Ben kocama yaptım kolesterol filan kalmadı.” Bazıları çok daha da iddialıdır: “Falancaya baypas olacaksın demişler, Allahtan olmamış, ceviz suyu ile bütün damarları açılmış.” Doktoru “Vallahi ben hayatımda böyle şey görmedim...” demiş...
     Bu yazdıklarımdan, sakın bitkisel ilaçlara inanmadığım veya onların tamamının faydasız olduğunu düşündüğüm sonucunu çıkarmayın. Kekik suyu da cevizde faydalıdır... Ben sadece bunlardan kolesterol düşürme anlamında “mucizevî sonuçlar beklenmesine” ve komşunun lafıyla yılın modasını tatbik ederken doktorunuzun önerilerini ihmal etmenize karşıyım. Yoksa geceden suda beklemiş cevizi yeyip suyunu içmenizin ne kalbinize, ne kesenize kesinlikle bir zararı olmadığı gibi aksine aile bağlarını kuvvetlendirmek gibi bir faydası da vardır.
Kimler hangi diyeti yapacak?
            Herkesten aynı şekilde beslenmesini isteyemeyiz, doğrusu buna gerek de yoktur. Örneğin bazı insanlarda koruyucu HDL kolesterol o kadar yüksektir ki total kolesterolleri yüksek olsa bile diyet yapmaları gerekmez. Genetik yapımız, vücudumuzun kolesterol üretme yeteneği, HDL kolesterol seviyemiz ne sıkılıkta bir kolesterol diyeti yapmamızı belirleyen önemli faktörlerdir ve birbirinden farklı beş kolesterol diyeti yazmamın temel sebebi budur.
Ana sayfada soldaki sütunda sizin için beş ayrı kolesterol diyeti hazırladım.
            5 numaralı diyet, kalp krizi geçiren veya angina pectoris dediğimiz kalp ağrıları olan hastaların uygulaması gereken “O yağ diyeti”dir. Ben buna “Evrimsel beslenme diyeti” diyorum çünkü insanoğlunun 4 milyon yıllık evrimsel sürecinde son 5 bin yıl hariç yemeklerimize yağ katmadık. 
5 numaralı kolesterol diyeti
            Beşinci diyetten aşağı doğru indikçe uygulaması daha kolay diyetler bulacaksınız; 4, 3, 2 ve kalp riski olmayan kişilerin uygulamasını istediğim 1 numaralı diyet. 
4 numaralı kolesterol diyeti

3 numaralı kolesterol diyeti

2 numaralı kolesterol diyeti
            Önce kalp bölümündeki “risk faktörü anketini” yaparak hangi diyeti yapmanız gerektiğini kendiniz bulun. Sonra uygun diyeti yapın, ilaç kullanmadan kolesterolünüzün nasıl kolayca düştüğünü göreceksiniz.  
            Bunun dışında günde bir iki kadeh alkol kullanımı LDL kolesterolünüzü 3-16 mg kadar düşürür, HDL kolesterülünüzü artırır. Buna karşılık alkolün beyin üzerindeki negatif etkisi yüzünden düzenli alkol almanızı önermiyorum. Haftada bir iki gün biri kadehi geçmeyin. Alkolden alacağınız faydayı siyah üzüm yiyerek veya suyunu içerek alabilirsiniz.
            Kilo kaybı kötü kolesterol seviyenizi 42 mg a kadar düşürebilir. Kolesterol diyeti yapan şişman kişiler birlikte kilo vermezlerse kolesterollleri yeteri kadar düşmez.
            Sigarayı bırakın. Sigara kötü kolesterolü yükseltir. Sigara içenlerin LDL kolesterolü içmeyenlere kıyasla %1.7 kadar yüksek bulunmuştur.
05 Mart 2008 Çarşamba / 28890 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895