Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Genellikle bacak ve baldırda olmak üzere kas gruplarımızdan birisinin istem dışı ani ve şiddetli kasılmasına “kramp” diyoruz. Modern tıp krampın neden ve nasıl olduğunu hala çözememiştir. Bildiğimiz tek şey aşırı yorgunlukların kramp gelişimini artırdığıdır. Maraton koşucularının %39’u kramptan şikayet eder.

            Aşırı yorgunluk dediğimiz şey tabi ki kişiden kişiye değişir. Eğer kilolu, spor yapmayan bir bayansanız ayda bir kez çıktığınız alışveriş macerası sizin için aşırı bir yük olabilir. Hele ayağınızda topuklu ayakkabılar, elinizde paketler varsa gece baldır kaslarınıza giren krampla uyanabilirsiniz. Her gün 6 km. koşan birisi 16 km. koşarsa kasları aşırı zorlanmış olur ve kramp girebilir. Tenisciler ve futbolcular kendilerini çok zorladıkları karşılaşmalarda kramp yüzünden maça devam edemeyebilirler.

            Kramp girdiği anda yapacak fazla bir şey yoktur. Hiçbir ilacın faydası yoktur. Kramp giren bölgeye ılık bir havlu sarmak ve yumuşak bir masaj yararlı olabilir (en azından zararı olmaz).  Eğer spor yaparken girdiyse her ne yapıyorsanız devam etmeyin çünkü kaslarınıza zarar verebilirsiniz. Şiddetli kramplarda takib eden gün bile o kasınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bu yüzden kramp geliştiği anda sporu kesmek en doğrusudur. Devam etmeniz halinde her seferinde daha şiddetli bir kramp nöbeti ile karşılaşabilirsiniz.

            Kramp nöbetleri sık sık tekrar ediyorsa bakınız: Kramp girmemesi için ne yapayım?

05 Mart 2008 Çarşamba / 22589 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895