Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Önce ne zaman doktora gideceğimize bakalım.

Aşağıdaki durumlarda hemen doktora gidin:

  • Baş ağrısı aniden başladıysa ve çok şiddetliyse (şimdiye kadar gördüğünüz en şiddetli ağrı ise)
  • Baş ağrısı ile birlikte konuşma bozukluğu, görmede bulankılık, kol ve bacakda uyuşma, denge kaybı, hafıza kaybı varsa,
  • Son 24 saat içinde ağrınız gittikçe şiddetlendiyse,
  • Baş ağrısıyla birlikte ense sertiği, bulantı ve kusma varsa,
  • Baş ağrısı başınıza gelen bir darbeden sonra (örneğin bir kaza sonrası) oluştuysa,
  • Yaşınız 50 den büyükse, daha önce başınız ağrımazken birden başladı ise, birlikte görme bozukluğu varsa hemen bir doktora gidin.

            Baş ağrılarım Migren mi?

1.Baş ağrısı sırasında ışıktan rahatsız oluyor musunuz?

2.Baş ağrısı sırasında midenizde rahatsızlık hissi veya bulantı hissediyor musunuz?

3.Baş ağrınız işinizi gücünüzü ev hayatınızı etkileyecek kadar güçlü mü?

            Eğer bu üç sorundan ikisine “evet” diyorsanız Migreniniz olduğunu söyleyebiliriz.

            Eğer ayda bir iki kez başınız ağrıyor ve bir ağrı giderici alarak sorununuzu çözüyorsanız mesele yok. Örneğin bayanlarda adet dönemlerinde tekrarlayan baş ağrıları basit bir ağrı giderici ile geçebilir. Hastanın bir dahaki adet dönemine kadar sorunu olmaz. Ayda bir iki ağrı gidericiyi önemsemeyebiliriz. Buna karşın haftada birkaç kez ağrı giderici kullanıyorsanız işiniz zor, ülkemizdeki birkaç milyon ağrı giderici bağımlısından biri olabilirsiniz. Araştırmalar Türkiye’nin %69’unun bir şekilde ağrı çektiğini, bunların yüzde doksanının ilaç kullandığını gösteriyor. En çok şikayet edilen ağrı türü de başağrısı.

            Dikkat! İlaç kullanmanıza rağmen baş ağrılarınız artıyorsa sebep kullandığınız ilaçlar olabilir. (Bakınız: Baş ağrısı makalesi)

            İster migren, ister diğer tür baş ağırları olsun ağrılarınızdan tam olarak kurtulma sözü vermiyorum ama şunu garanti ediyorum; dediklerimi yapmanız halinde en fazla üç ay sonra ağrılarınızın sıklığı ve şiddeti azalacak. Hepsinden önemlisi ağrı gidericilerin yan tesirlerine maruz kalmadan baş ağrılarınızla baş etmeyi öğrenmiş olacaksınız.

            Ağrı gidericilerden kurtulmak konusunda kararlıysanız yarından tezi yok aşağıdaki adımları atın.

            1. Ağrı kesicileri bırakmak için bir gün belirleyin. “Pazartesinden itibaren asla ağrı giderici almayacağım,” diyerek kendinize söz verin. Dikkat! “Asla” kelimesi çok önemlidir. Bir hafta dayandıktan sonra bir tane ilaç yuttunuz mu her şey boşa gider.

            2.Yakınlarınıza artık ağrı giderici almayacağınızı söyleyip önünüzdeki birkaç günün sizin için zor geçebileceğini söyleyin. Bu süre içinde size anlayışlı davranmaları ve gereken desteği göstermeleri çok önemli.

            3.İşte planladığınız gün geldi. Birazdan başınızın ağırıyacağınızı hissediyorsunuz. Ağrınızın gittikçe şiddetlenmesine rağmen ağrı giderici almıyorsunuz. Kolay anlaşılması için, beyninizin içinde sizden ağrı giderici isteyen, ağrı giderici ile beslenen bir hücre grubu olduğunu hayal edin. Bu aç gözlü hücreler her seferinde daha fazla ve daha kuvvetli ilaç isterler. Ağrı giderici bağımlılığından kurtulmanın birinci yolu bu isteğe direnmektir. Karanlık bir odaya çekilip uyumaya çalışın. İlk ağrıyı savuşturmanız yetmez, daha şiddetli gelen ikinci, üçüncü ağrılara da direnmeniz gerekir. İçinizden bir ses artık dayanamayacağınızı ilaç almanız gerektiğini söyleyecektir ama o sesi dinlemeyeceksiniz.

            4. Ağrınız kendiliğinden geçtiği anda başınızda uzun zamandır hissetmediğiniz kadar güzel bir duygu ve ferahlık hissedeceksiniz.

            5. Ağrınız birkaç gün veya hafta içinde tekrar edebilir. Her seferinde aynı sabrı göstermelisiniz. Çabuk sonuç beklemeyin, ağrılarınız sıklığının ve şiddetinin azalması için en aşağı iki ay sabretmeniz gerekiyor. Ağrı giderici kullanmayı bırakanlarır % 87 si, iki yıl sonra baş ağrılarının şiddetinde ve sıklığında belirgin azalma olduğunu söylemişlerdir.

            6. Düzenli sporun baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azalttığı gösterilmiştir. Spor yapan biri değilseniz, en azından günde yarım saat hızlı tempoda yürümeye çalışın.  

            7. Hem uykusuzluk hem de aşırı uyku baş ağrılarını tetikler. Uyku saatinizi artırıp azaltarak bünyenize uygun ideal uyku saatinizi bulun.

            9.Depresyonunuz varsa profesyonel yardım alın. Başı ağrıyanlarda depresyon görülme sıklığı normal populasyona göre dört misli daha fazladır.

08 Mart 2008 Cumartesi / 37380 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895