Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

1-Statin grubu kolesterol ilaçlarının en önemli yan tesiri karaciğer fonksiyonlarını bozmasıdır. Düşük dozlarda fazla görülmez, doz yükseldikçe görülme sıklığı artar. Dört ayda bir kolesterol ölçümü ile birlikte karaciğer enzimlerine de baktırmanız uygun olur. Enzimlerde yükselme olması halinde, sizin ihtiyacınıza göre ilaç tam olarak kesilebilir veya dozu azaltılabilir.

2-Statin grubu kolesterol düşürücük ilaçların ikinci yan etkisi kas ağrıları yapmasıdır. İzah edemediğiniz kas ağrılarınız olursa, kaslarınızda hassasiyet ve güçsüzlük olursa, genel bir halsizlik ve ateş hali olursa veya idrar renginiz kahverengi olursa hemen doktorunuza haber verin.

3-Statin grubu kolesterol ilaçlarının üçüncü yan etkisi cinsel dürtüyü azaltmasıdır. İnt J Clin Pract. Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre altı ay süreyle statin tedavisi alan orta yaş üstü erkeklerin %22 sinde daha önce yokken ereksiyon sorunları başlıyor. Statin tedavisine başladıktan sonra hastaların %52 sinde ereksiyon fonksiyonu eskiye göre daha kötüye gidiyor. İlaç firmaları bu yan tesirin önemsenmeyecek kadar az olduğunu (%2-3) söylüyorlar ama kullananlar aynı fikirde değil. Hastalarının ilaç kullanmasını isteyen hekimler de genelde bu yan tesiri görmezden gelme eğiliminde oluyorlar.

4-Unutkanlık yapabilirler. The Wall Street Jorunal’de yayınlan bir makale, statin grubu kolesterol ilaçlarının hafızayı etkilediğine dair şüpheleri doğrular mahiyette. New York Presbyterian hastanesi kadın sağlığı merkezi başkanı Dr. Orli Etingin, statin grubu kolesterol ilaçlarını kasdederek aynen şöyle diyor “This drug makes women stupid.” Türkçesi: “Bu ilaç kadınları aptal yapıyor.” New York Tıp Fakültesinden Dr. Gayatri Devi bellek sorunlarının statin grubu ilaca başladıktan sonraki 6 hafta içinde geliştiğini ve ilaç kesildikten kısa süre sonra düzeldiğini söylüyor. California üniversitesinden Beatrice Glomb kendisine başvuran kadınlardan birisini örnek veriyor. 69 yaşındaki kadında kolesterol ilaçlarına başladıktan sonra o kadar ileri bir unutkanlık gelişiyor ki acaba Alzheimer hastalığı mı gelişti diye araştırmaya başlıyorlar. İlacın kesilmesinden sekiz gün sonra dramatik bir değişimle unutkanlık kayboluyor. Bayan Brunzei doktorların kendisine değişik kolesterol ilaçları verdiğini ve her seferinde ilaca başladıktan birkaç gün sonra kelimeleri unutmaya başladığını söylüyor. Kolesterol ilacı alırken hafıza ile ilgili sorunları olan hastaların (mutlaka doktorlarına danışarak) bir ay kadar bir süre için ilacı kesip kendi kendilerini gözlemelerinde fayda olabilir. İlaçlı ve ilaçsız dönemleri arasında hafıza açısından belirgin bir fark görmeleri halinde doktorları ile ilacın yan etkileri konusunu yeniden tartışabilirler.

 5-Tendinit yapabilirler. En çok Aşil tendiniti yaparlar. Topuğunuzun üzerinde ayağınızın arkasındaki Aşil tendonunda şişme ve kızarıklık oluşur. 
6-Kolesterol ilaçlarının bir diğer yan tesiri gözleredir. American Journal of Medicine dergisinde (Mart 2011) yayınlanan bir makale atorvastatin (lipitor) kullanmaya başlayan bir hastanın bir süre sonra gözlerinde kızarıklık, batma gibi şikayetler yüzünden araba kullanamaz hale geldiğinden bahsediyor. Bugüne kadar toplam 256 kişide gözle ilgili yan tesir tesbiti yapılmıştır.

04 Şubat 2009 Çarşamba / 24034 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895