Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

İnsanların % 15 i kan verirken bayılırlar. Neden bir insan kan görünce bayılır? Bu evrimin bize hediye ettiği bir yetenek mi yoksa zayıflık mı? çocukların yaklaşık % 30 u kan görmekten korkar. Bir çocuk kan kaybından ölüneceğini nasıl bilir ki? Demek ki burda da evrimin bize hediye ettiği bir yetenek söz konusu.

            Kan görünce bayılmak genellikle aşırı vazovagal tepkinin bir sonucudur. Bu da evrimsel bir korku refleksidir. Vazovagal refleks kalp hızını ve tansiyonu düşürerek bayılmaya neden olur. Aynı refleks ani korkularda da görülür.  Gece yatağında uyurken aniden kalkan Ahmet Bey hırsızı karşısında görünce, küt düşer bayılır.

1-Eğer yırtıcı bir hayvan karşısında bir ölü gibi sessiz yerde yatarsanız bu hayatta kalma şansınızı artırır. Şöyle diyelim korkudan bayılanların sağ kalma şansları arttığı için onlar bu yeteneklerini kuşaktan kuşağa aktarma imkanına kavuşmuşlardır. Günümüzde de aynı doğru devam ediyor. Ahmet bey hırsızın karşısında bayılmayıp kavga etmeye çalışsa yaşama şansı daha az olacak, bayılınca büyük ihtimalle hırsızın saldırısından kurtulacak. Zarar cana değil, mala gelecek.

2-İkinci bir fayda da şu: Diyelim bir yeriniz kanıyor. Kan basıncınızın ve nabzınızın normal olmasının kanın damardan dışarı daha büyük bir basınçla fışkırmasının dışında size hiçbir faydası yok. Tansiyon ve nabzınızın düşmesi ile bayılmanızın kanayan yaradan daha az kanama olması, vücudun kanayan yeri daha çabuk onarması gibi muazzam bir faydası var. Bayılınca yere düşmek, en hayatı organımız olan beynimize daha fazla kan gitmesini de sağlıyor.

Ne yapalım?

            Kan tutan kişilerin bu konuda fazla endişeli olmalarına gerek yok. Bu kişiler kan görüntüsü ile karşılaştıkça, kan verdikçe korkuları gittikçe azalıyor. Tıp fakültesi hazırlık sınıfında kan görür görmez bayılan nahif talebeler, altı yılın sonunda kan görmeden duramayan, ameliyattan ameliyata koşan canavarlara dönüşebiliyorlar. Yeter ki korkmadan olayın üzerine gidin, kan görmekten ve kan vermekten korkmayın.

17 Mart 2008 Pazartesi / 96422 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895