Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Ateşli havaleler çocuklarda oldukça sık görülür. (5 yaşına kadar olan çocukların %3 ünde görülür) çocuğun kendini kaybetmesi, konuşamaması anne babaları büyük üzüntüye ve telaşa sevk eder sanki çocukları ölecek veya sakat kalacakmış gibi paniklerler. Halbuki ateşli havalelerin yüzde seksenbeşi basit nöbetlerdir ve hiçbir kalıcı zarar oluşturmadan geçip giderler. Ateşli havaleler beyinde organik bir hasara neden olmaz, gelişme geriliği veya ölüme yol açmazlar. Kardeşi havale geçiren çocuklarda ateşli havale daha sık görülür. Benzer olarak bir kez havale geçiren çocuğun bir daha geçirme ihtimali de hiç geçirmeyene göre daha yüksek olur.

            6 yaşından büyük çocuklar ve erişkinler ateşli havale geçirmezler bu yüzden büyük çocuklarda ateş yükselince havale geçirecek korkusu ile telaşlanmanız gerekmez.

            Ne yapalım?

            Kesinlikle telaşlanmayın ve korkmayın. Çocuğu yan yatırın. Ilık su kompresi ile ateşi düşürmenizde yarar var. Çırpınma, kasılma hareketlerine müdahale etmeyin. Nöbet 10 dakikadan uzun sürerse çocuğunuzu acil servise götürün. Orda menenjit gibi bir bakteriyel enfeksiyon bulgusu araştırılacak ve yoksa 3-4 saat gözetim altında tutulup ateşi düşürüldükten sonra tekrar evine gönderilecektir.

            Ateşli havale geçiren çocuğunuz 1.5 yaşından küçükse ve ilk defa ateşli havale geçiriyorsa mutlaka doktora götürün. Doktorunuzun menenjit açısından araştırma yapması uygun olacaktır. 

 

27 Mart 2008 Perşembe / 19823 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895