Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Unutkanlıktan şikayetçi insanlar hep mucize bir ilacın özlemini çekerler; öyle bir ilaç ki, yutacaklar ve unutkanlıkları şıp diye geçecek. Gerçek şu ki “böyle bir ilaç yok.”

            Unutmayın, basit unutkanlıklar için illa ilaç veya bitkisel takviye almanız gerekmez. Bazı telefon numaralarını veya eski bir arkadaşınızın adını unutmanız bunama veya Alzhaimer hastalığı bulgusu değildir. Genelde çalışma temposuna veya strese bağlı bu tür geçici unutkanlıkları normal karşılamak gerekir. Böyle durumlarda kendinizi benzer stres seviyesine ve iş yoğunluğuna sahip akranlarınızla kıyaslayın; durumunuzun herkes den pek farklı olmadığını görüp rahatlayacaksınız. Peki durumunuz farklıysa!.... Gerçekten herkese göre daha unutkansanız!..

            1-Ginkgo Biloba adı verilen bitkisel ürünü kullanabilirsiniz. Ginkgo Biloba’nın bilinen önemli bir yan tesiri yok. Fiyatı ucuz, ecanelerde değişik isimlerde onlarca çeşidi var. Bu ilaç üzerinde yapılan araştırmaların yarısı faydalı olduğunu söylüyor, yarısı ise hiçbir işe yaramıyor diyor. Kararı kendiniz verin.  

            2-Spor yapmanın her şeye olduğu gibi unutkanlığa da iyi geldiği gösterilmiştir. İlerde unutkanlık sorunu ile karşılaşmamak için devamlı ve düzenli spor yapmaya dikkat edin.

            3-Az yağlı bitkisel beslenin. Hayvansal gıdalar (peynir başta olmak üzere et-süt-yoğurt-peynir) ve yağlı yiyecekler beyin damarlarında yağlanmaya ve tıkanıklığa neden olarak unutkanlık yaparlar. Uzun vadede hafızanızın daha iyi olmasını istiyorsanız az yağlı ve bitkisel ağırlıklı beslenin. 

            4- İngilterede ki Manchester Metropolitan Universitesinde yapılan bir çalışmada gözün sağdan sola horizantal planda hareket etttirilmesinin hafızayı %10 güçlendirdiği gösterildi. Diyelimki gözlüğünüzü nereye koyduğunuzu veya eski bir tanıdığınızın ismini unuttunuz. Hemen bir koltuğa oturup önce dosdoğru karşıya bakın, sonra başınızı çevirmeden tam olarak sağa, sonra tam olarak sola bakın. Göz küreleriniz iyice sağa, sonra iyice sola dönsün. Bu işi 30 saniye kadar yaptığınızda unuttuğunuz şeyi hatırlıyormuşsunuz. Araştırmacılar bu hareketin beynin iki yarıküresi arasında bir ileştişim başlattığını ve hatırlamayı kolaylaştırdığını söylüyorlar. Benden söylemesi, sizden denemesi...

02 Nisan 2008 Çarşamba / 22717 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895