Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Parkinson, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Genellikle orta yaşlarda görülür. Müzmin, kısmen ilerleyebilen, kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Hastalığa neden olan sebep her zaman bulunamazsa da genetik yatkınlık, bazı ilaçlar, geçirilmiş eski beyin enfeksiyonları sorumlu tutulmaktadır.

            Kaba dalgalı titreme genellikle önce bir elde başlar. Zamanla aynı taraf bacağa ve karşı ele geçebilir. Sıklıkla hastalıktan vücudun bir yarısı baskın olarak etkilenir. Titreme dinlenirken olup, uyurken kaybolur; sinirlilik ve yorgunluk titremeyi arttırır. Sertlik veya katılık boyun kaslarından başlar ve başın gövdeden önde tutulmasına sebep olur. Bazen bel kemiğinde de etkilenme olup belde hafif öne eğilme olur, diz, kalça ve kollar bükük bir hal alır. Hastalığın ileri dönemlerinde küçük ve hızlı adımlarla sendeleyerek yürüyen hasta hantallaşır. Yazısı bozulur, konuşma monotonlaşır. Yüz mimikleri ve ifadesi silinir, donuk bir çehre ortaya çıkar. Hastalar hareketlere başlamakta güçlük çekerler, bazen ciltlerinde yağlanma olur. Hastaların % 40 ında zihinsel fonksiyonlar gerileyebilir. Kelimelerin son hecesini tekrar ederler.

            Ne yapalım?

            Nörolog doktor tedavinizi planlayacaktır. Ben ilaçların dışında bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

            Yaş bakla sebzesinin parkinson hastalarına iyi geldiği gösterilmiştir. Yoğut ve limon kullanmadan kabuğu ile birlikte haşlanarak yenmesi öneriliyor. Yanında et yenmemesi tavsiye ediliyor. Eğer küçük bir bahçeniz varsa bakla ekin. Yapraklarının çiğ olarak (roka yer yibi) yenilmesinin de yararlı olduğu söyleniyor.

            Dikkat! Bakla yiyerek Parkinsonunuzu geçirebileceğinizi iddia etmiyorum. Kullananların faydalandığını, neticede faydalı bir sebze olduğu için (doktorunuzun verdiği ilaç tedavisine ek olarak) denemenizi tavsiye ediyorum.

            Sonuçtan beni de haberdar ederseniz memnun olurum.

09 Nisan 2008 Çarşamba / 18476 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895