Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Paniklemeyin...

“Doktor bey idrar rengim çok sarı” diye panik içinde bana gelen çok hastam oldu. İnsanlar endişe seviyeleri arttığında kendi vücutlarını ve atıklarını daha bir dikkatle inceliyor, bazen normal bulguları yeni bir şey fark etmiş gibi kötüye yorabiliyorlar. Başka şikayet olmadan sadece idrar renginin değişmesi genellikle önemli değildir. Kimsenin idrar rengi standart değildir; bir gün önce ne yediğinize, ne kadar su içtiğinize, ne kadar yorulduğunuza bağlı olarak açık sarıdan çay rengine kadar değişiklik gösterebilir. örneğin B vitamini (özellikle B2) alanlarda idrar rengi sararırken, çok havuç yiyenlerde ve C vitamini alanlarda turuncu renge çalabilir. Fazla su içerseniz idrar rengi açılır, az içenlerde koyulaşır.

            -İdrarın koyu çay rengini alması halinde sarılık akla gelebilir. Birlikte halsizlik, ateş, göz aklarında sararma gibi şikayetler de varsa hemen bir doktora müracaat ediniz.

            -İdrardaki renk koyulaşması ile birlikte yanma, sızı, sık idrara çıkma gibi şikayetler varsa sistit veya ürertik akla gelir, içtiğiniz su miktarını artırıp 24 saat sonra şikayetlerinizin geçmemesi halinde doktora müracaat ediniz.

            -İdrarın kırmızı olması kanamaya işaret edebilir. Böbrek taşlarından sık görülür. Bazı psikiatrik ilaçlarda idrar rengini kırmızıya çevirebilirler. Rengin kırmızı olduğundan eminseniz doktora müracaat ediniz.

15 Mayıs 2008 Perşembe / 41728 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895