Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Orta yaşın üstünde olup da hayatının bir döneminde boynu ağrımayan kişi yok gibidir. Bazı hastalar ağrının sadece baş hareketiyle olduğunu söylerken bazıları tüm gün süren devamlı bir ağrıdan bahsederler.

            Boynumuzun içinden başta omurilik ve şah damarı olmak üzere son derece önemli damar ve sinirler geçer. Bunun dışında başımız gibi oldukça ağır bir yükü (ortalama 2.5-3.5 kg) taşıma görevini yapar. Farkına bile varmayız ama boyun eklemlerimiz en çok çalışan eklemlerimizin başında gelir, bu yüzden de oldukça erken yıpranırlar.

            Ense ağrılarının sebepleri

 1. Ense ağrılarının en sık görülen sebebi yorgunluktur. Yoğun iş temposu olan, gerektiği kadar dinlenemeyen, özellikle masa başında, bilgisayar karşısında çalışan endişeli insanlarda ense kaslarının spazmına bağlı ağrılar ortaya çıkar. Aslında hepimiz gün içinde fark etmeden kaslarımızı dinlendiririz. Bacak bacak üstüne atarak ayaklarımızı, dirseğimizi koltuğun kenarına dayayarak kollarımızı, sırtımızı arkaya yaslayarak gövde kaslarımızı dinlendiririz. Buna karşılık masa başında çalışan veya direksiyon kulanan bir kişinin boyun kaslarını dinlendirmesi çok zor, neredeyse imkansızdır. Ne patronunuz ne de müşteriler başınızı koltuğunuza dayayarak ense kaslarınızı dinlendirmenizi hoş karşılamaz, “Ooooh, beyefendiye bak ‘ense yapıyor’” derler...
 2. Migren veya gerilim tipi başağrısı olan kişilerde baş ağrısı ile birlikte ense ve sırta yayılan ağrılar görülebilir. Atağının geçmesi ile birlikte ense ağrısı da geçer.
 3. Tansiyon yüksekliği ense ağrısı yapabilir. (Gene de ense ağrıları için her zaman tansiyonunuzu suçlamayın.) 
 4. Ense veya boyundaki ağrıların düşme veya trafik kazası sonrası ortaya çıkması önemlidir. Arabada ani fren yapılması, önden veya arkadan çarpmalar boyun kaslarının şiddetli kasılması ile ağrıya neden olabilir. Ağrının günler içinde giderek azalarak geçmemesi halinde doktora görünmek gerekir.
 5. Boyun kemiklerinin zamanla yaşlanması ve kireçlenmesi boyun ve ense ağrılarına neden olabilir. Bu hastalar başlarını sağa veya sola çevirdiklerinde ağrılı bir kısıtlanma hissederler. Boyunlarından takur tukur sesler gelir.
 6. Boyun fıtığında omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ense ağrısına neden olabilir. Bu ağrılar sırta ve omuzlara doğru yayılır ve oldukça şiddetli olabilir. Kolda ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma şikayetlerinin olması önemlidir. Ağrınız çok şiddetli ise, uyuşma şikayeti birkaç hafta içinde kendiliğinden geçmezse bir uzmana (tercihan beyin cerrahisi) görünmeniz gerekir. Doktorunuz gerektiğinde MR tetkiki yaparak varsa fıtığın yerini ve derecesini belirleyecektir. (Dikkat!.. Ameliyat önerilenlerin ikinci, hatta üçüncü bir görüş almasında yarar var.)  
 7. Bazı ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ense ağrısı yapabilir.

Ensem ağrıyor, ne yapayım? 

 1. İş yükünüzü azaltmaya ve dinlenmeye çalışın.
 2. Stresten uzak kalın, iyi uyuduğunuzdan emin olun.
 3. İstrihat çok önemlidir ancak uzun süre aynı pozisyonda yatmak boyun ağrılarını artırabilir.
 4. Enseye soğuk tatbiki yangıyı azaltarak yararlı sonuç verebilir. Günde birkaç kez 20 dakika süreyle soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Bu iş için bir torbaya buz koyabilir veya eczanelerde satılan soğuk jellerden yararlanabilirsiniz.
 5. Ağrıyan ense kaslarının üzerine eczaneden alacağınız Menthol ve Camphor ihtive eden ağrı giderici, kas gevşetici kremleri masaj yaparak sürebilirsiniz.  
 6. Ibuprofen ve Acetaminofen grubu ağrı giderici haplar (aşırıya kaçmadan, mideyi delmeden, kaş yapayım derken göz çıkarmadan) kullanılabilir.
 7. Boyun kaslarını güçlendiren hareketler uzun dönemde işe yarayabilir.
 8. Yukardaki tedbirlerle ense ağrılarınızda hafifleme olursa mesele yok. Bir ay geçmesine rağmen başınızın öne arkaya yana hareketlerinde aşırı bir kısıtlama varsa, elde ve parmaklarda uyuşma, sırta, kolda şiddetli ağrılar varsa bir doktora müracaat edin.
 9. Doktorunuz ense kaslarını rahatlatmak için antidepresan tedavi önerebilir. Bazı hastalar fizik tedaviden yarar görebilirler. Daha şiddetli durumlarda boyun omurları arasına kortizon veya ağrı giderici iğneler yapılması veya boyunluk takılması denenebilir. Sinir köküne baskı olan vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.
 10. Nadiren de olsa ense ağrısından 160/100 mmHg üzerindeki tansiyon değerleri sorumlu olabilir. Ense ağrılarınızın tansiyon yüksekliği ile ilişkili olduğunden eminseniz doktorunuzla görüşerek tedavinizi gözden geçirin.   

 

Ense ve boyun ağrısı olmaması için 

1.      Bilgisayar ekranınızın göz hizasında olmasına dikkat edin.

2.      Çalışırken başınızın öne eğik değil, omurganızın üstünde dik olduğundan emin olun.

3.      Çalışırken sık sık mola verin, oturduğunuz yerden kalkın, birkaç adım dolaşıp tekrar oturun.

4.      Telefonun ahizesini boynunuza sıkıştırıp konuşmayın.

5.      Geceleri yüzükoyun yatmayın.

6.      Yastığınıza dikkat edin, ne sert ve yüksek ne de çok ince olsun, ense çukurunuz dolduracak kalınlıkta olsun.

01 Mart 2009 Pazar / 67136 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895