Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

            Kalsiyum haplarının “yarardan çok zararı olabileceğine” dair yayınlar artmaya başladı. Önce Duke üniversitesinin yaptığı bir çalışma yayınlandı. Kalsiyumun beyin damarlarında biriktiğini ortaya çıkaran bu çalışmayı daha önce size yazmıştım. Bu hafta British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırma daha önemli; kalsiyum alan kadınların enfarktüs geçirme riskinin arttığı iddia ediliyor. Auckland üniversitesinde 1471 kadın 5 yıl süreyle takip edilmiş. Hastaların bir kısmına kalsiyum, bir kısmına plasebo denilen etkisiz haplar verilmiş. Sonuçta kalsiyum alan grupta kalp krizi, felç ve ani ölüm görülme oranı daha yüksek bulunmuş. Araştırmacılar, alınan kalsiyumun damarları sertleştirme ihtimali olduğunu söylüyorlar. Sonuç; kalsiyum ihtiyacınızı, haplardan ziyade süt, peynir, yoğurt gibi doğal ürenlerden karşılamanızda büyük yarar var.    

ÖKSÜRÜĞE EN İYİ İLAÇ: BAL

            Hepimiz yoğun bir bilgi bombardımanı altındayız. Sağlığımıza neyin iyi gelip neyin gelmediği yönünde yüzlerce haber işitiyoruz. Faydalı olduğu, ömrü uzattığı iddia edilen tüm yiyecekleri yemeye kalksak mide fesadına uğrarız. Bu yüzden bitkisel de olsa, önerilerimi yazmadan önce sağlam, bilimsel kanıtlar olmasına dikkat ediyorum.

            Daha önce çocuklarınıza olur olmaz öksürük şurubu içirmemeniz için sizleri uyarmıştım. Bugün bu konuda yayınlanan yeni bir çalışmadan bahsedeceğim. Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle öksürük olan 2-18 yaşları arasındaki 105 çocuk üç gruba ayrılmış. Bir gruba hiç ilaç verilmezken ikinci gruba iki kaşık bal, son gruba ise öksürük şurubu verilmiş. Araştırmacılar her üç grupta öksürüğün şiddetini, süresini ve uyku üzerindeki etkisini takip etmişler. Sonuçta öksürüğü en iyi dindiren ilacın bal olduğu görülmüş. Antioksidan ve antimikrobik etkisi olan bal, hava yollarındaki mukusu yumuşatarak kolayca atılmasına neden oluyor. Grip salgınlarının had safhada yaşandığı şu günlerde öksürük şuruplarına sarılmadan önce günde üç kez birer tatlı kaşığı balı denemenizde yarar var. Balı sıcak sütün içine katıp içerseniz rahatlatıcı etkisini daha çok hissedersiniz.

FELÇ “GELİYORUM” DER

            Hepimiz ölmekten değil ama “çekmekten” korkarız, çekmekten ve çektirmekten. Bu yüzden “felç” kötü rüyamızdır. Aşağıda felcin “geliyorum” dediği haberci belirtileri okuyacaksınız. Dikkat! Bu belirtileri gösteren kişilerin takip eden hafta içinde felç geçirme riskleri artıyor.  

1.Vücudun bir yanında aniden gelişen güçsüzlük veya hissizlik.

2. Kol veya bacaklardan birisin oynatamamak veya ani güç kaybı.

3.Konuşma veya anlama güçlüğü.

4.Sersemlikle birlikte sendeleme veya düşme.

            Eğer belirtileri yukardaki bulguları önemseyip doktora müracaat ederseniz, yapılacak tedavi ile takip eden hafta içinde felç geçirme riskinizi yüzde bire iniyor.

16 Mart 2008 Pazar / 17681 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895