Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bel ağrısı çocuklarda sık görülmez, başka hastalıklarla karışabileceğinden doktora daha erken müracaat etmek uygun olur. 

1. DİKKAT! Beli ağrıyanlara sert bir zeminde kımıldamadan yatmayı önermek adet olmuştur. çalışmalar hareketsiz kalmanın yanlış olduğunu göstermiştir. Bel ağrısı durumunda ağrı oluşturacak hareketlerden kaçının ama olağan gündüz aktivitenizi de sürdürmeye çalışın. 

2. İLK 72 saat soğuk uygulaması yararlı olabilir. Eczanelerde satılan soğuk jel paketlerinden yararlanabilirsiniz. üçüncü günden sonra sıcak uygulamak daha doğru olur. 

3. AĞRINIZ çok şiddetli olmadıkça ilaç almayın. Şiddetli ağrılarda, midenize dikkat ederek antienflamatuar bir ilaç (ibuprofen ve acetaminophen) alabilirsiniz ancak bu ilaçların mide kanamasına neden olabileceğini unutmayın. 

4. SERT yerde mi yumuşak yerde mi yatalım?

Nerede yatarsanız yatın. çalışmalar sert yataklarla yumuşak yataklar arasında bir fark olmadığını gösteriyor. Gece uyurken rahat bir yerde, en az ağrıya neden olacak pozisyonda, mümkünse bacaklarınızı karnınıza toplayarak yatmanızı öneriyorum. Sırt üstü yatma alışkanlığınız varsa diz kapaklarınızın altına bir minder koyarak dizlerinizi yukarı kaldırmanız yararlı olur. 

5. 50 yaşından büyükseniz ve ayda dört kilodan fazla kilo kaybınız varsa, ağrılarınız 20 gün geçmesine rağmen azalmayıp artıyorsa doktora gitmenizde fayda var. 

6. BEL ağrısı ile birlikte bir ayakta uyuşma veya güçsüzlük varsa, idrarınızı tutamıyorsanız hemen doktora gidin.

7. CERRAHİ müdahelede iyi olma, şikayetlerin tamamen geçme garantisi yoktur. 78 vakalık bir çalışmada ameliyat edilenlerin yüzde 11.6’sında enfeksiyon başta olmak üzere önemli komplikasyonlar gelişmiştir. Bu nedenle ameliyat son çare olmalıdır. Operasyon önerildiğinde bir başka doktorun daha fikrini almanızı öneririm. 

8. AĞRILARINIZ geçmesi, belinizin rahatlaması, ağrının tekrar gelmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden uzun dönemde, spor ve uygun egzersiz programları ile bel kaslarınızı güçlendirmeye çalışmanız çok önemlidir.
02 Haziran 2008 Pazartesi / 28493 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895