Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kanımızda bulunan ve yükselmesi sorun olan yağlardan biri de “trigliserid”dir. Aynı LDL (kötü) kolesterol gibi damarları tıkayıcı bir rol oynar. Trgliseridi yüksek olan kişilerde tansiyon yüksekliği, şekere yatkınlık, göbek yağlanması sorunları da daha çok görülür.  
            Sağlıklı bir insanda kan trigliserid seviyesi 150 mgr/dl.’nin altında olmalıdır. 150-200 mgr/dl. arasındaki değerler hafif, 200 mgr/dl. nin üzerindeki değerler yüksek, 500 mgr/dl. nin üzeri ise çok yüksek trigliserid seviyesi olarak kabul edilir. Trigliserid seviyesinin devamlı olarak 200 mgr/dl. nin üzerinde seyretmesi halinde damar tıkanıklığına bağlı felç geçirme riski % 30 artar. Eğer HDL kolesterolünüz düşükse risk daha da artar bu yüzden trigliserid seviyesinin HDL kolesterole oranı önemlidir. İkisini birbirine bölün, oran 2’nin altında ise sonuç normal demektir. Trigliserid yüksekliği olan bir kişide aynı zamanda LDL kolesterolün de yüksek olması kalp damar hastalığı riskini daha da artırır. 
            Trigliserid seviyesi 1000 mg/dl üzerinde olan hastaların pankreatit (pankreas bezi iltihabı) geçirme riski artar. Şişmanlarda, şeker hastalarında ve insülin yüksekliği olanlarda trigliserid seviyesi yükselebilir. Tiroid bezi tembelliği olanlarda da (hipotiroidi-Haşimato hastalığı) trigliserid kolay yükselir. 
Bir kişinin trigliseridinin yüksek olması o kişinin ihtiyacından fazla kalori aldığı anlamına gelir. Vücudunuz kullanmadığı bu aşırı kaloriyi trigliseride çevirip bir yerlere depo etmeye çalışır. Trigliserid yüksekliği genellikle -her zaman değil- insülin direnciyle birlikte görülür ve kandaki trigliserid seviyesi yükseldikçe HDL (iyi kolesterol) seviyesi düşer. Trigliserid yüksekliğine, kolesterolden farklı olarak sadece hayvansal gıdalar değil başta şeker olmak üzere yüksek kalorili tüm gıdalar sebep olabilir. Trigliserid seviyesinin kolesterolden bir diğer farkı da çok değişken olması, günlük oynamalar gösterebilmesidir. Kolesterolünüzü düşürmek için günlerce diyet yapmanız gerekirken trigliserid seviyesi-genetik bir yükseklik yoksa-iyi bir diyetle birkaç günde düşer, bir porsiyon tatlının veya iki bardak şarabın arkasından tekrar hemen yükselir. Bu nedenle trigliserid seviyesini ölçtürürken bir gece önce alkol almadığınızdan, ağır bir yemek veya tatlı yemediğinizden emin olun.
 
 
29 Temmuz 2008 Salı / 104621 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895