Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Şeker hastası veya ailesinde şekere yatkınlık olan kişilere “Tarçın”tavsiye ediyorum. Tarçının kan şeker seviyesini dengelemekte yararlı olduğu gösterilmiştir. Aşırı yüksek değilse diyetle birlikte tarçın kullarak şekerinizi normal değerlere indirebilirsiniz. Bu amaçlar tarçın kabuğundan yapılmış çay içebilir veya bir tatlı kaşığı toz tarçını bir parça ekmek içinde yutabilirsiniz. Daha iyi bir yol tarçını elma ile birlikte yemektir. Bir elmayı dilimleyin, bir çay kaşığı tarçını üzerine serpip yiyin. Tarçının mikrop öldürücü ve iltihap giderici özelliği de vardır. Grip salgınının olduğu şu günlerde günde birkaç bardak sıçak tarçın içebilirsiniz.
Glucose kanımızda dolaşan en basit şeker molekülüdür. Hücreler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için şekeri bir şekilde zarlarından içeri almak zorundadırlar. İnsülin pankreas bezi tarafından salgılanan ve aynı şeker gibi kanımızda dolaşan bir hormondur. İnsülin hücre duvarındaki insülin reseptörü adını verdiğimiz reseptörlere tutunarak kandaki şekerin içeri girişini sağlayan kapıyı açar. Şeker hastalığında insülinin bu görevini yapmasına karşı direnç geliştiği için kapılar açılamaz ve içeri giremeyen şekerin kandaki seviyesi yükselir. Tarçının aynı insülin görevi yaparak şekerin içeri girmesini sağlayan kapıları açtığı ve kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir.  
Şeker seviyesi üzerinde etkili doğal gıdalardan birisi de sirkedir. Her öğün içilen iki kaşık sirkenin (örneğin elma sirkesi), şekerin kontrolü açısından metformin denilen ilaç kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Sirkenin ayrıca kilo vermenize de yardımcı olacağını unutmayın. (Daha fazla bilgi için: bkz.elma sirkesi)
19 Mart 2009 Perşembe / 40240 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895