Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Karaciğer yağlanması, adı üstünde karaciğer hücrelerinin yağla işgal edilmesi ve buna bağlı olarak karaciğerin büyümesidir. Orta yaş üstü, özellikle kilolu kişilerde oldukça sık görülür. Erişkin insanların yaklaşık % 20-30 unda karaciğer yağlanması olduğunu ve kabaca her on kişiden birinde karciğer enzimlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğer yağlanması, genellikle hiçbir şikayete neden olmamakla birlikte ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissinde neden olabilir.  Laboratuar bulguları olarak karaciğer enzimlerinin (GOT, GPT, GGT) normal değerlerin üzerine çıkmasına neden olur ki bu da insanları endişeye sevk eder.
Karaciğer yağlanması ve enzim yükselmesinin pek çok nedeni olabilir. Tabi ki bunların bir kısmı önemli olup ileri tetkikler gerektirir, ancak çoğu zararsızdır. Örneğin geçirilmiş basit viral hepatitler karaciğer enzimlerinde ömür boyu sürecek hafif yükselmelere neden olabilirler. Ülkemizde 50 yaşını geçen insanların % 80-90’ı (farkında olarak veya olmayarak) hepatit A geçirdiği için enzim yüksekliği de sık görülmektedir. İkinci en büyük karaciğer yağlanması nedeni Alkol kullanımıdır. Bunun haricinde örneğin kolesterol ilaçları gibi bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak da karaciğer enzimleri yükselebilir. Örneğin uzun süreli antibiyotik kullanımı karaciğer yağlanması yapabilir. Hormon tedavileri, ağrı giderici ilaçlar, vitamin kullanımı da karaciğer yağlanması nedenleri arasında sayılabilirler. Bazı bitkisel ilaçların bile karaciğer enzimlerini yükselttiği gösterilmiştir. Son olarak şişmanlığında karaciğerde yağlanmaya neden olabileceğini söylemek gerekir. Tüm dünyada oluduğu gibi ülkemizde de obezitenin artması ile karaciğer yağlanmasının daha sık görülmesi kaçınılmazdır.
Karaciğerimiz, kanımızı toksinlerden, ölü hücrelerden, mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleme görevi yapan önemli bir organımızdır. Aşırı karaciğer yağlanması hücrelerin yeteri kadar fonksiyon görmesini, kanın temizlenmesini engeller. Karaciğerin en önemli görevlerinden birisi de yağ yakıcı rolüdür, bu yüzden kilo kontrolünde karaciğerin önemli bir işlevi vardır.
YAĞLI KARACİĞERİN TEDAVİSİ
Karaciğerdeki yağlanma giderilebilir mi? Eğer karaciğerinizde önemli bir nedene bağlı olmayan basit bir yağlanma varsa ve doktorunuz enzim yüksekliklerini izah edecek başka önemli bir neden bulamadı ise (hepatit A, B, C geçirmediyseniz) aşağıdaki önlemler işe yarayabilir, en azından yağlanmanın ilerlemesi engellenebilir.
1.Doktorunuza danışarak başta vitaminler olmak üzere ilaçlarınızdan azaltılabilecek olanları kaldırın.
2.Kilo kaybı ve egzersizin karaciğer yağlanmasını azalttığını ve enzim seviyelerini düşürdüğünü gösteren çalışmalar vardır. Diyet yaparak ideal kilonuza inin. Dikkat!... Hızlı kilo kaybının karaciğer için zararlı olduğu gösterilmiştir. Haftada 1.5 kg. dan daha fazla kilo verilmesi doğru olmaz.
3.Alkolü tam olarak kesin veya azaltın.
4.Şekerli ve unlu yiyeceklerden uzak durun, şeker hastalığınız varsa açlık ve tokluk şekerlerinizin tam olarak kontrol altında olduğundan emin olun.
5.Yağlı yiyeceklerden ve yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durun.
6.Meye ve sebze tüketiminizi artırın.
7.Kan trigliserid seviyenizin normal sınırlar içinde olmasına dikkat edin. Doktor kontrolü altında yılda bir kez karaciğer enzimlerine baktırın. Sonografi ile karaciğer ve dalak büyüklüğünün takip edilmesi de yararlı olur.
22 Mart 2009 Pazar / 25751 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895