Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Spor
  • ORTA VE İLERİ YAŞLAR İÇİN İDEAL SPOR : TENİS
Günde yarım saat spor yaparak;
1-Önünüzdeki 12 yıllık sürede ölüm riskinizi %25, kalp hastalıkları riskinizi %50, kanser riskinizi %29 oranında azaltabilirsiniz.
2-Şeker hastalığınız varsa ilaçların size sağlayacağı yarardan daha fazlasını alırsınız.
3-Bağışıklık sisteminiz güçlenir, başta soğuk algınlığı olmak üzere her türlü viral hastalıklara karşı direncinizi artar.   
            Tüm bu faydaları bilmemize rağmen düzenli spor yapma alışkanlığı olmayan bir toplumuz. Mazeret olarak imkânlarınızın uygun olmadığını söyleyebilir, trafikten, eve geç gelmekten, ekonomik sıkıntılardan bahsedebilirsiniz. Buna karşılık özel salonu olup da spor yapmayan, evindeki yüzme havuzunu süs havuzu gibi kullanan pek çok hastam var. Demek ki tek sorun para ve imkân değil; her şeyden önce spor yapmanın yararına inanmak ve istekli olmak gerekiyor. Tabi bir de heyecan, sporu zevkle yapma konusu var. Kabul ediyorum ki bir yarış, oyun söz konusu değilse örneğin koşu bandının üzerinde kuru kuruya koşmak pek de zevkli olmuyor.  
            Yaklaşık onbeş yıl kadar önce gazetede bir tenis kursu ilanı okudum. Otuz yedi yaşından sonra yeni bir spora başlanır mı? Başlanır... Bir arkadaşımla kurslara katılmaya karar verdik. Birkaç ay geçmeden tenis hayatımın en büyük tutkusu haline geldi. Bir süre sonra eşim de tenis oynamaya başladı, bir yıl sonra çoluk çocuk bütün aile tenisçi olduk.  
            Tenis oynamıyorsanız bu sporun ne kadar zevkli ve heyecanlı bir spor olduğunu size anlatamam. İki üç tenisçi bir araya geldiğinde onları izleyin, tüm dertlerini hatta etraflarındaki diğer insanları unutur, üçüncü bir boyuta geçerler. Hangisinin back hand vuruşunun daha iyi olduğuna dair öyle bir tartışmaya girerler ki sanırsınız dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecekler.
            Tenisin en büyük özelliği her iki cinsin her yaşta yapılabildiği bir spor olmasıdır. Tenis dışında hiçbir spor dalında 8 yaşında çocukla 80 yaşındaki dedeyi maç yaparken göremezsiniz. Sakın yaşımız geçti demeyin, 60 yaşından sonra tenise başlayan ve kupalar kazanan pek çok insan biliyorum. Bugün pek çok şehrimizde tenis kortları ve kulüpleri var. Biraz gayret ve sabırla kısa sürede bu spordan zevk alır birisi haline gelebilirsiniz.
            İstanbul’da yaşayanlar bu açıdan çok şanslılar. İstanbul Tenis Kulübünün çalışkan başkanı Sayın Ahmet Aras tenis öğrenmek isteyenler için yeni bir kampanya başlattı. Altını çizerek yazıyorum, bay bayan yaşınız kaç olursa olsun,aylık cüzi bir ücret ödeyerek, tecrübeli hocalardan grup tenis dersleri alabileceksiniz. Raketinizi bile kulüp ayarlayacak, sizden tek istedikleri spor ayakkabı ve eşofmanla kulübe gelmeniz. Hemen 212.2291873 numaralı telefonu arayıp Asiye hanımdan bilgi alın.
16 Nisan 2009 Perşembe / 22854 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895