Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
    Grip geçirdiğini düşünen hasların çoğunda asıl sorun, halk dilinde saman nezlesi olarak bilinen "allerjik rinit" dediğimiz rahatsızlıktır. Rahatsızlığınız bahar aylarında tekrarladığına göre sorununuz bahar allerjisi olabilir. İki hastalığın belirtileri birbirine çok benzer.
     Gribin etkeni bir virüstür ve insandan insana bulaşır. Öksürük, ateş yüksekliği, burun akıntısı gibi şikâyetlerle birlikte eklem ağrıları, aşırı yorgunluk hissi (paçavra hastalığı) yapar. Burundan gelen akıntı koyu sarı, yeşil bazen kanlı olabilir. Hastalık bir hafta on gün kadar sürer. 
     Allerjik bahar nezlesinde ise aynı gripal enfeksiyon gibi burun, göz akıntısı vardır ancak yaygın kas-eklem ağrıları ve ateş yüksekliği görülmez. Sabah hapşurmaları çok sıktır. Burun akıntısı yeşil ve koyu renkli değil, açık renkli, su gibidir. Hastalar biraz halsizlikten şikâyet edebilirler ama genellikle yatak döşek olmazlar. Allerjik nezle durumu gripal enfeksiyon gibi bir hafta on günde geçmeyip haftalar boyu, bazen tüm bahar mevsimi boyunca devam eder.   
Hastamızın sorusuna dönecek olursak allerjik bahar nezlesinden korunmak için toplu taşım araçlarından uzak durmanın bir yararı yoktur. Aslına bakarsanız gripal enfeksiyonda da eğer bağışıklık sisteminiz yeteri kadar güçlü değilse hastalıktan korunmanız oldukça zordur. El temizliğine dikkat etmek dışında kendinizi sosyal aktivitelerden ve günlük hayattan uzaklaştıracak önlemler almanızı önermem.   
SAMAN NEZLESİ KİMLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR?
1-Anne babasında allerjik yapı olanlarda saman nezlesi daha çok görülür.
2-Ailenin ilk çocuğunda görülme ihtimali daha yüksektir.
3-Bahar aylarında doğanlarda daha çok görülür.
4-Anne babası sigara içenlerde daha çok görülür
 
İLAÇ KULLANAYIM MI?
Daha önce de yazdım, gribin en iyi ilacı sebzeli, bol limonlu bakliyat çorbasıdır. Sıvı alımınızı artırın.  Allerjik nezleye gelince; şikâyetleriniz her bahar tekrar ediyor, bir ay içinde kendiliğinden geçiyor ve hayatınızı fazla etkilemiyorsa ilaç kullanmayın. Eczaneden alacağınız basit bir antiallerjik hap işinizi görebilir. Şikâyetleriniz daha fazla ise bir göğüs hastalıkları veya kulak burun boğaz uzmanına danışın, burundan tatbik edilen bazı spreylerle şikâyetleriniz azalabilir.    
 
BAHAR ALLERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN BAZI ÖNERİLER
1-Ağaçların çiçek açtığı şu günlerde kapı ve pencereleri daha az açın.
2-Çamaşırlarınızı, özellikle havlu ve yatak çarşaflarınızı dışarı asmayın.
3-Polenlerin fazla olduğu sabah saatlerinde dışarda spor yapmayın.
4-Bahçe işlerinden biraz uzak durun.
28 Nisan 2009 Salı / 18356 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895