Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmek kadar zor bir şey yok. “Şeker hem zararlı hem kalorisi yüksek, o halde tatlandırıcı kullanalım” önyargısı yüzünden pek çok insan cebinde tatlandırıcı ile dolaşıyor. Hâlbuki tanlandırıcılar da en az şeker kadar (hatta bazıları şekerden fazla) zararlıdır.
            Bu arada “Tatlandırıcı kullanmıyorum” diyenlerin de fark etmeden aldıkları tatlandırıcılara dikkat etmesi gerekiyor. Sakız çiğnediğinizde, soda, diyet kola içtiğinizde, şeker hastaları için hazırlanmış tatlılarda, kahvaltı gevreklerinde hatta bazı ilaçlarda (Alka Seltzer Plus, bazı Tylenol türleri) tatlandırıcı vardır. Meyveli yoğurt başta olmak üzere ambalajında “şeker yoktur” yazan ama tadı size tatlı gelen pek çok ürünün içinde de tatlandırıcı bulunur.
            Gerek hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar gerekse insan çalışmaları gösteriyor ki tatlandırıcıların kilo verdirme-zayıflatma gibi bir etkisi yok. Dahası kalori yok diye tatlandırıcı kullanan insanlar kullanmayan insanlara göre daha çok yiyor ve kilo alıyorlar. Bilim adamları, tatlandırıcıların sadece dili kandırdığını, buna karşılık doyma hissi oluşturmadığı için daha çok yememize neden olduklarını söylüyor. Örnek verecek olursak; yemek sonrası normal şekerle yapılmış bir porsiyon tatlı ile sofradan kalkmanız mümkün iken tatlandırcı ile yapılmış bir porsiyon tatlı yedikten sonra gözünüz ikinci, üçüncü porsiyonlarda kalıyor. Diyet kola içen kişilerin kilo almalarının nedeninin de bu olduğu söyleniyor.

Tatlandırıcıların da aynı sigara gibi, alkol gibi bağımlılık yaptığını unutmayın. Tatlandırıcı kullanmak yerine çok az miktarda esmer şeker kullanın. 

28 Nisan 2009 Salı / 18012 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895