Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
           Erkeklere has bir hormon olarak bildiğimiz “Testosteron” aslında kadınlar için de son derece önemlidir. Her iki cins için de “vücudu ayağa kaldıran hormon” olduğunu söylesem yanlış olmaz. Yalnız seks gücümüzden bahsetmiyorum, kendimizi iyi, güçlü ve formda hissetmemizi de büyük oranda testesterona borçluyuz.
            Testesteron erkeklerde testislerde (yumurtalıklarda) az bir kısmı da böbrek üstü bezlerinde, kadınlarda ise yumurtalıklar ve gene böbrek üstü bezlerinde üretilir. Gençlik yıllarında bizi düz duvara tırmandıran testosteron hormonu 19 yaşından sonra her yıl %1-2 oranında azalır. Elli’li yaşlarda her 20 kişiden birinde yetmişli yaşlarda ise her beş kişiden birinde testesteron yetmezliği ortaya çıkar. “Neden Ali’nin elli yaşında erkenden uykusu geliyor da Veli 80 yaşında Hatice Nine’nin peşinden koşuyor?” diye sorarsanız “genetik faktörler başta olmak üzere, sigara, alkol kullanımı, şeker hastalığı, stres, spor yapıp yapmamak gibi pek çok faktörün rolü var” diye cevap veririm. Yalnız erkeklerde değil bayanlarda da testosteron eksikliği seks güdüsünün azalmasına neden olur. Bu yüzden bazı doktorlar yalnız erkeklere değil menapozdan sonra seks güdüsü düşen bayanlara da düşük dozlarda testosteron takviyesi yaparlar.    
       -----------------------
Testesteron eksikliği ne yapar?
1.      Aşırı halsizlik,
2.      Her şeye karşı ilgisizlik,
3.      Seks gücünde azalma,
4.      Kaslarda erime,
5.      Tüm vücutta yağlanma ve kilo alma,
6.      Kıllanmada azalma,
7.      Öğlen uyuklamaları
----------------------------------
            50-60 yaşın üzerinde olup da yukarda saydığım sorunların tamamından veya bir kısmından şikâyetçi olmayan erkek sayısı oldukça azdır. Gene de kendinize testosteron düşüklüğü tanısı koymakta acele etmeyin, bu şikâyetler sadece testosteron düşüklüğünde değil aşırı stres ve gerginlik durumlarında da görülür. Yalnız onla kalsa iyi, tiroid bezinin yeteri kadar çalışmaması da (hipotiroidi) benzer şikâyetler yapabilir. Doktorunuz sizi dikkatle dinledikten sonra gerekli testleri yaparak tanıyı koyacaktır.   
            Geçen yıl yapılan Dünya Endokrin Birliği toplantısında testesteron eksikliği konusu enine boyuna tartışıldı ve kimlere tedavi verilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Testosteron seviyesi 8 nmol/l den az olan 50 yaşından büyük hastalara kontrol altında hormon verilmesi öneriliyor. Araştırmalar uzun etkili testosteron iğnelerinin hem kas yüzdesini artırdığını hem de seksüel performasyonu düzelttiğini gösteriyor. Tedavi alan hastaların kalp, şeker gibi hastalıklardan etkilenme oranı da azalıyor. Hormon tedavisinden yana olanlar testosteron seviyesi düşük olanlardaki yüksek ölüm oranının tedavi ile düşebileceğini söylüyorlar. Buna karşılık horman tedavisinin önemli bazı riskleri olduğunu söylemeliyim; en önemlisi prostat kanseri riskini artırıyor, ikincisi, kan yoğunluğunun artmasına neden oluyor ki bu da felç ve enfarktüs açısından ayrı bir risk teşkil ediyor.
13 Mayıs 2009 Çarşamba / 20507 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895