Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Geçenlerde arabamın gösterge panosunda kırmızı bir ışık yandı. Arabadan ve motordan hiç anlamadığım için bu tip uyarılar beni çok rahatsız eder. Hemen torpido gözündeki kitapçığa uzandım, işaretin karşısında "Motorda bir arıza olabilir, servise gidin" yazıyordu. Gittik tabi... İlk defa görüyorum, usta eline bilgisayar benzeri bir alet aldı, ucunu bir yerlere sokuşturup sorunu buldu. Keşke dedim insanların vücudunda da böyle bir arıza ışığı olsa. Tabi ışıkla iş bitmiyor, yanınca doktora gitsek, o da bilgisayarından çıkan kabloyu kulağımıza soksa ve sorunumuzun ne olduğunu şıp diye bulsa!..
            Aslına bakarsanız, anlayan için insan vücudunun da kendine göre kırmızı ışıkları vardır. Mesela ağrı bir kırmızı ışıktır, baş  dönmesi bir başka kırmızı ışıktır, bulantı, kusma, ishal gibi semptomların hepsi birer ikaz ışığıdır.
            Şurası bir gerçek kendi kırmızı ışıklarımızı arabamızın ki kadar önemsemiyoruz. Bu da başımıza büyük işler açılmasına neden oluyor. ABD’de yapılan bir araştırma, insanların aşikâr kanser bulgularının ortaya çıkmasından sonra bile doktora gitmeden iki üç ay kadar beklediklerini gösterdi. İnsanlar arabalarının motor ışığı yandığında hemen servise gidiyorlar ama balgamlarında veya büyük aptestlerinde kan gördüklerinde gitmiyorlar.
13 Mayıs 2009 Çarşamba / 17665 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895