Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Koşu, kürek çekme, bant üzerinde koşma gibi sadece sağlıklı olma adına yapılan sportif faaliyetler genellikle biraz sıkıcıdır. Kürek aletinin başına otururken ettiğim küfürleri kimsenin duymasını istemem. Bu yüzden çoğu kişi günlük spor aktivitesine ara vermek için küçük bahaneler ararız. “Bugün çok yoruldum spor yapmayayım,” “bugün eve geç geldim vakit kalmadı,” veya “bugün biraz boğazım yanıyor en iyisi dinleneyim,” gibi.
            Acaba hangi hastalıklarda spor yapmamalıyız? Yarım saatlik hafif egzersizin vücudun savunmasından sorumlu T hücrelerinin sayısını artırdığı gösterilmiştir. Buna karşılık bir buçuk saatlik yoğun koşu yapanlarda vücudun savunma fonksiyonu zayıflamaktadır.
            Her üşüttüğümüz de her grip olduğumuzda sporu kesmeli miyiz? Tabi ki önemli hastalıklarda kararı doktorunuz verecektir, benim bahsettiğim hastalık grubu her yıl birkaç kez bizi rahatsız eden grip, basit üşütme, boğaz ağrısı, öksürük gibi basit üst solunum yolu enfeksiyonlardır. İşte size önerilerim;
            -Ateşiniz 37.5 derecenin üzerinde ise kesinlikle spor yapmayın.
            -Ciğerlerinizin dolu olduğunu hissediyor ve öksürüyorsanız, burnunuzdan sarı yeşil veya kanlı akıntı geliyorsa spor yapmayın.
            -Ağrı önemli bir uyarandır, bir yeriniz ağrıyorsa spor yapmayın.
            -Fiziksel yorgunluk migren ağrısını hem tetikler hem artırır, başınız ağrıyorsa spor yapmayın.
            Tüm bunlara karşılık basit soğuk algınlıklarında spora ara vermeyin. Örneğin burnunuzun akması, hapşırmanız, boğazınızdaki yanma veya hafif yorgunluk, halsizlik hissetmeniz spora ara vermenize neden olmamalı.
19 Mayıs 2009 Salı / 19127 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895