Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Her yıl birkaç bilek kırığı vakası görürüm. Kayakta, düz yolda, karda yürürken ayağı kayıp düşenler ister öne ister arkaya doğru düşsünler ellerini yere koyarak kendilerini korumaya (daha doğrusu refleks olarak başlarının yere çarpmasını önlemeye) çalışırlar. Eğer kol kaslarınız yeteri kadar güçlü değilse tüm yük bileklere biner ve bilek veya kol kemikleri kırılır. Yaşlınınca dengemizin bozulması ve düşmek kaçınılmaz oldğuna göre kol ve bilek kaslarımızı geliştirerek kendimizi düşmenin vereceğiz zararlara karşı koruyabiliriz. Yapacağın iş çok basit her gün push-up (şnav) antremanı yapacaksınız. Şekilde görüldüğü gibi yere uzanın ve avuçlarınız yerde kendinizi yukarı doğru kaldırın.

Önce günde üç le hatta yapamıyorsanız iki iye başlayın sonra zamanla sayıyı artırın. Bu egzersizi dünyaya tanıtan kişi Oskar ödülünü alırken yaptığı konuşmada push-up çalıştığından ve gençliğini buna bağlı olduğunu söyleyen Aktör Jack Palance olmuştur. Push-up egzersizinde (kuralına göre yaptığınızda) yalnız kollarınız değil aslında tüm vücudunuzdaki kaslar çalışır. 70 yaşındaki bir insanın kas gücünde genç bir kişiye göre % 30 azalma olur ancak bu kişiler egzersiz yaparak bu güç kaybını önleyebilirler. Ortalamaya bakacak olursak 40 yaşında bir kadının 16, aynı yaşta bir erkeğin ise 27 push-up yapabilmesi gerekir. 60 yaşında ise erkeklerin 17 kadınların ise 6 push up’ı rahatça yapması gerekir. Dünya rekoru 23 dakikada 1000 push-up yapan Mr. LaLanee’ye aittir.  

Yeni başlayanların ve yaşlıların bellerini fazla zorlamamak adına önce aşağıdaki gibi ayak parmak uçları değil dizleri üzerinde yapmasını tavsiye ederim. Kolları ve bel kasları yeteri kadar güçlendikten sonra ayak parmak uçlarına geçebilirler. 

19 Mayıs 2009 Salı / 20350 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895