Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
          Müzisyen Burhan Şeşen’in oğlu Serhan’ın geçirdiği menenjit sonrası vefaati hepimizi çok üzdü. Gün geçmiyor ki içimizi sızlatan, sağlık sistemimizi sorgulamamıza neden olan acı bir olay olmasın...  
            Serhan’ın basit üst solunum yolu rahatsızlığı bulguları ile hastaneye başvurduğunu biliyoruz; ateş yüksekliği, baş ağrısı, halsizlik gibi hepsi sıradan ve hergün hepimizin başına gelebilecek şikayetler. Menenjitin çocuklarda ve gençlerde daha sık görüldüğünü öğrenen annelerin ateşi yükselen çocukları için endişe edeceklerini biliyorum. Her hasta olduklarında “Ya menenjit olduysa? Ya doktorlar teşhis koyamazsa? ” diye korkacaklar. Tanıyı tabi ki bir uzmanın koyması gerekir ancak aşağıdaki bilgiler bu önemli rahatsızlığı erken tanımanızda size yardımcı olabilir.
            Menenjit hastalığı beyin ve omurilik zarlarının iltihaplanmasıdır. Hastalık genellikle orta kulak, sinüsler, üst solunum yolu gibi bir başka bölgede ortaya çıkan bir enfeksiyonun yayılması ile gelişir. Menenjiti yapan etken bakteri ise çok ciddi sonuçlara, tedavi edilmemesi halinde kalıcı nörolojik bozukluklara hatta ölüme neden olabilir. Virüslerin sebep olduğu menenjitler ise daha hafif seyreder ve genellikle vücutta hiçbir hasar bırakmadan kendiliğinden iyileşirler.
 
AŞAĞIDAKİ BULGULARDA MENENJİTTEN ŞÜPHELENİN
• Yüksek ateşle birlikte daha önce hiç olmadığı kadar şiddetli baş ağrısı.
• Ense, omuz ve sırtta sertlik hissi
• Işığa tahammülsüzlük (fotofobi)
• Sersemlik ve bilinç bulanıklığı
• Bulantı, kusma
• Vücudun herhangi bir yerinde kırmızı-mor renkte döküntüler görülebilir.
 
Yazıdaki altı maddenin her biri bir resmin altına veya yanına gelecek. Yada birbirlerini tutacak şekilde numaralandırılabilir
            Gördüğünüz gibi bulgular basit bir ateş yüksekliğinden daha ağırdır. Ensede şiddetli ağrı, sertlik, bilinç bulanıklığı gibi şikayetler eşlik eder. ENSE SERTLİĞİ menenjitin çok iyi bilinen bulgularından birisidir. O an bir doktora gösterme imkanınız yoksa bir elinizi hastanın başının tam altına diğer elini üstten hastanın göğsüne koyun. Sonra elinizle hastanın başını yukarı kaldırarak çenesini göğsüne değdirmeye çalışın. Menenjitli-ense sertliği olan hastaların çenesini göğsüne değdirmek mümkün olmaz.
25 Mayıs 2009 Pazartesi / 26389 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895