Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kemik erimesinde kullanılan Bifosfonat grubu ilaçların (Fosamax, Actonel, Boniva) etki mekanizmasını bilmemizde fayda var. Bu ilaçlar kemiklerimizde bulunan osteoclast adı verilen hücrelerin fonksiyonlarını engelleyerek iş görürler. 
Kemiklerimizde iki tip temel hücre bulunur:
Osteoblast hücreleri yeni kemik yapımından sorumludur.
Osteoclastlar ise yaşlanmış kemik hücrelerinin atılmasını sağlarlar.
Osteoclastların öldürülmesi sonucunda meydan osteoblastlara kalır ve bunun sonucu olarak kemik büyür ve daha yoğun bir hale gelir. Ancak bu durum kemiğin DAHA KUVVETLİ bir hale dönüştüğü anlamına gelmez. Aksine kemiğin doğal yapısı bozulduğu için kemik yapısı daha kırılgan bir hale gelir.  
 
Bu arada kemik erimesi için ağızdan kalsiyum preparatları almanın da bir yararı olmadığını düşünüyorum. Kemik yapısını sadece kalsiyuma bağlamak doğru değildir. Kemiği oluşturan pek çok önemli mineral vardır. Özellikle bir tanesine ağırlık vermek dengeyi bozabilir. "The Calcium Lie" "Kalsiyum Yalanı" isimli kitabın yazarı olan Dr. Robert Thompson, kalsiyum tableti ile yüklenen hastalarda kalp hastalığı, safra kesesi taşı, eklek kireçlenmeleri, böbrek taşları, hipotirodi ve tip 2 şeker hastalığı görülebileceği yolunda uyarıyor.
Ne yapalım?
1-Gamma-glutamyl peptid muhtevası kuvvetli olan SOĞANın kemiklerin güçlenmesi için yararlı olduğu gösterilmiştir. 
2-Bunun yanında yukarda yazdığım gibi yeşil yapraklı bitkiler (başta roka olmak üzere dereotu, maydanos, ısbanak vb.)  zengin kalsiyum muhtevaları nedeniyle kemik erimesi için yararlıdır
3-Spor ve ağırlık çalışmazı yapmaz, yani kemiklerinize onlara ihtiyacınız olduğunu hissettirmezseniz ne yerseniz yiyin kemik erimesinden kurtulamazsınız.
26 Mayıs 2009 Salı / 30051 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895