Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bazı hastalarıma “Ben de dahil olmak üzere sık sık doktora gitmeyin” diye önerdiğim çok olmuştur. Bunun yanında hiç sağlık kontrolü yaptırmamayı marifet bilen insanlarda görüyorum.  Öyle şikayetler vardır ki bir gün bile gecikmeden doktora gitmek gerekir. Bu rahatsızlıkları bir kez daha hatırlamamızda fayda var:
1.      Durduk yere “kilo kaybı” önemlidir. Bazı hastalar eskiye göre daha dikkatli yediklerini düşünerek kendilerini aldatabiliyorlar. Aynı miktarda yediğiniz halde zayıflıyorsanız (ayda 3-4 kg’dan fazla) hemen doktora başvurun.
2.      Konuşmanın peltekleşmesi, başınızda yanıcı karakterde bir ağrı olması, vücudun bir yanında ani bir güç kaybı, bir veya iki gözde görme kaybı olması, aniden konuşma veya yazma güçlüğü ortaya çıkması halinde doktora müracaat edin.
3.      Öksürük, kusmayla kan gelmesi, dışkıda kan veya simsiyah renkte dışkılama olması hazım yolunda önemli bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir.
4.      Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirken başınızda ağrı, ateş yüksekliği ile birlikte ense sertliği gelişmesi halinde (çenenizi göğsünüze değdiremezsiniz) aklımıza “menenjit” gelir. Hemen doktora gidin.
5.      Daha önce hiç başağrınız olmadığı halde aniden gelişen ve çok şiddetli bir baş ağrısında beyin anevrizması ve kanamayı ekarte etmek açısından acil doktor muayenesi gerekir. 
6.      Kadınlarda menapoza girdikten sonra vajinal kanama olması çok önemlidir. Çoğu kadın bu bulguyu ihmal eder. Rahim kanserleri erken yakalandığı takdirde kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır.   
7.      Erkeklerde yumurtalıklar üzerinde ele gelen bir şişlik çok önemlidir. Her erkeğin duş alırken testislerini elle kontrol etmesi ve eline gelen şüpheli şişliklerden hemen doktorunu haberdar etmesi önemlidir.   
03 Haziran 2009 Çarşamba / 19762 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895