Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Depresyona giren hastalarıma düzenli spor yapmaları için ısrar ederim. Şurası bir gerçek ki pek azı bu önerime uyar. Çoğunluk kendinde spor yapacak motivasyonu bulamaz. Bazılarının değil spor yapmak, kapıdan çıkmayı bile canları istemez. Ayşe Hanım bu tavsiyemi dinleyen hastalarımdan biri oldu. Son bir yıldır hiç ilaç antidepresan kullanmıyor. Tek yaptığı her sabah 1 saat koşmak. Kendisi de ruh halindeki bu iyileşmenin düzenli spor yapmasına bağlı olduğundan emin: “Tekrar depresyona girmemek için kendimi hasta hissetsem bile koşuyorum, spor bitince kendimi dinlenmiş hissediyorum” demesi çok hoş.  
            Tüm bunları neden yazdım? Yakınlarda İngilterede yapılan bir çalışma egzersizin depresyona iyi geldiğini kesin olarak gösterdi. Spor yapan kişilerin sağlıklarına güvenleri artıyor, daha iyi bir vücuda sahip olmak morallerini düzeltiyormuş. Eş veya arkadaşlarla birlikte spor yapmak da depresyonu tetikleyen izolasyon duygusuna iyi geliyormuş.
            Bildiğimiz gibi egzersiz yapmak endorfin dediğimiz mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlıyor. İngiliz Akıl Sağlığı Kuruluşunun kampanya direktörü Celia Richardson, sporun “Fiziksel, sosyal ve biyolojik olarak insanlara iyi geldiğini” söylerek doktorlardan bu konuda yardım istiyor. Nitekim üç yıl önce İngiliz doktorların sadece % 41 i sporun depresyonda etkili olduğunu düşünürken yapılan bilgilendirme çalışmaları sonucunda şu anda doktorların % 61 i hastalarına spor öneriyormuş.
            Belediyelerimize bu konuda büyük görev düşüyor. Antidepresan kullanımının büyük bir hızla arttığı ülkemizde insanların spor yapmaya teşvik edilmesi yararlı olacaktır. Her belediyenin kendi bölgesinde insanların rahat koşabilecekleri parkurlar yapması çok önemli.
03 Haziran 2009 Çarşamba / 22065 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895