Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
           Bel ağrısı, atalarımızın iki ayak üzerinde yürümeye karar vermesi sonrası vücudumuzun yeni pozisyonuna tam uyum sağlayamaması sonucu ortaya çıkan hastalıklardan biridir. O kadar çok kişi bel ağrısından şikayet eder ki doktora gitme sebeplerimiz arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sırada gelir. Sizin de bel kaslarınız yeteri kadar güçlü değilse her an bel ağrısı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için illa bir ağırlık kaldırmanız da gerekmez; masanın üzerindeki kaleme uzanırken veya postanede kendisine uzatılan bir zarfı alırken bel ağrısı başlayan ve bu nedenle aylarca yatmak zorunda kalan hastalar biliyorum. Çekenler bilir, ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki gözlerinizden yaş gelir, birkaç adım atmakta, hatta nefes almakta bile güçlük çekersiniz.
            Gençlerin ve yaşlıların bel ağrısı nedenleri birbirinden farklı olabilir. Gençlerde kas spazmı ve tutulma ağrıları daha sık görülürken yaşlılarda omurganın ve disklerin yaşlanmasına bağlı ağrılar ön plana çıkar.
            Bel ağrısı hastalarının % 90’ında ne kadar test yaparsanız yapın ağrının gerçek nedenini bulmak mümkün olmaz. Bir diğer deyimle “Doktor bey, belim neden ağrıyor?” diye sorduğunuzda doktorunuz, ağrınızın özelliklerine ve muayene bulgularına göre kabaca bir “tahmin”de bulunur. Belinizin MR ile incelenmesi sonucunda görülen anormalliklerin bir kısmı hiç bel ağrısı şikayeti olmayan sağlıklı kişilerde de görülebildiğinden en ileri tetkikler bile gerçek ağrı nedenini göstermeyebilir.
            Bel ağrısı nedenleri:
1.      Gençlerde en sık görülen bel ağrısı nedeni omurganın iki yanındaki kalın kas demetlerinin spazmı veya zedelenmesidir. Bel ağrılarının çok büyük bir kısmı bir ağırlık kaldırma-zorlanma sırasında veya sonrasında ortaya çıkar. Bu tip tecrübeler insanların büyük kısmına ders olmaz, aynı hatalar tekrar yapıldığında ağrı daha şiddetli olarak tekrar gelir.
2.      Özellikle yaşlılarda osteoporoz neticesi oluşan küçük kırıklar bel ağrısına neden olabilir.
3.      Omurgalar arasındaki disk adı verilen yastıkçıkların sinirlere baskı yapacak şekilde taşması sık görülen bel ağrısı nedenlerinden biridir.
4.      Spinal stenozis dediğimiz omuriliğin içinden geçtiği kanalın daralması, bel ağrısı ile birlikte bacakta uyuşma ve ağrılara neden olabilir.
5.      Bu disklerin yaşlanmayla dejenere olması (bozulması) ağrı nedeni olabilir.
6.      Omurga eğrilikleri bel ağrılarına neden olabilir.
7.      Ankilozan Spondilit dediğimiz hastalık bel ağrısı nedeni olabilir. Bu hastalıkta tipik olarak kalça ve bel ağrıları gece yatakda artar, sabah kalkınca çok fazladır, hareket edince azalarak kaybolur. 20-40 yaş arası erkeklerde ve rutubetli bölgelerde yaşayanlarda daha sık görülür. Kalça ve belde başlayan ağrılar zamanla sırta doğru yayılabilir.
8.      Tüm bel ağrılarının yüzde birinden azı bel kemiklerine ait tümörlere veya metastazlara bağlı olarak ortaya çıkar. 50 yaşından büyükseniz ve bel ağrısı ile birlikte kilo kaybınız varsa bu ihtimal mutlaka düşünülmelidir.
Haftaya bel ağrısında ne yapalım? Sorusuna cevap vermeye çalışacağım.
12 Haziran 2009 Cuma / 22280 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895