Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

            Olurolmaz ağrı giderici almak doğru değildir. Başta midemiz olmak üzere vücudumuza verdiği zarar bir yana çoğunun alışkanlık yapıcı etkisi vardır. Etrafınıza bir bakın; haftada birkaç kez şu veya bu nedenle ağrı kesici yutmadan rahat edemeyen insanlar göreceksiniz. Bir gün belleri ağrır, bir gün baş ağrısı olur, hiçbir yerleri ağrımıyorsa kendilerini daha iyi hissetmek için ağrı giderici alırlar...

            Ağrı kesicilerin kalp hastalarında ritim bozukluklarına neden olduğu ve ani ölüm riskini artırdığı bilinmektedir. Vioxx adı verilen antiromatizmal ilaç kalp krizi riskini artırdığı için piyasadan toplatılmıştı. Kalp hastalarının ağrı kesicileri daha dikkatli kullanmaları, ilacı ancak “başka çareleri yoksa” kullanmaları gerekir. Hap yutmak yerine ağrılı bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulamak, dinlendirmek, fizik tedavi veya kilo vermek gibi tedbirler daha doğru olur.

              Buna rağmen ağrı kesici almamız gereken durumlar olabileceğini kabul ediyorum. Bu takdirde kalbimize en az zarar verecek, aldığımız ilaçlarla etkileşime girmeyecek, hastalığımızı tetiklemeyecek bir ilacı tercih etmeli, mümkün olan en düşük dozu ve en kısa süreyle kullanmaya dikkat etmeliyiz. Circulation dergisinin Mayıs sayısında kalp hastalarının kullandıkları ağrı gidericileri kıyaslayan bir çalışma yayınlandı. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmada; hemen hepsi ülkemizde de satılan naproxen, diclofenac, ibuprofen, rofecoxib ve celecoxib grubu ağrı kesicilerin etkileri mukayese edildi ve kalbe en az zarar veren ağrı kesici-antiromatizmal ilacın Naproxen grubu olduğu bulundu. (Saydığım bu ilaçlar ağrı kesicinin piyasa adı değil içindeki etken maddedir.)

23 Temmuz 2009 Perşembe / 49576 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895