Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
            Bayanlar matinesi olan konserler hala var mı bilmiyorum. İmkân olsa da karşılarına çıkıp “kadın milletinin en büyük sağlık sorunu nedir?” diye sorabilsek. Hep birlikte karınlarını gösterip “gaz, gaz” diye bağıracaklarından eminim. Orada olup “gaz değil yağ, yağ” diye bağırmayı çok isterdim. (Artık kafama taş mı atarlardı domates mi atarlardı bilmem.) Şaka bir yana bayanlar nedense kilo aldıklarını bir türlü kabul etmezler. “Gaz” gözlerine daha masum, daha kolay hallolacak bir sorun gibi geliyor herhalde. Bir ilaç alacaklar, gaz çıkacak ve karınları düzleşecek!..  

            Karın bölgesinin yağ biriktirmeye çok uygun bir yapısı vardır. Yaş ilerledikçe hem vücudumuzun yağ/kas oranı (yağ lehine) artar. İşin kötü tarafı bayanlarda, özellikle menopozdan sonra fazla yağların hepsi karın bölgesinde birikir. Kilolarının artmamasına rağmen eteklerinin gittikçe dar geldiğini gören bayanlar bu fazlalığın gazdan ileri geldiğini düşünürler, oysa sebep karın bölgelerinde biriken yağdır. Neden karında toplanıyor derseniz evrimsel bir izahı var. Bildiğiniz gibi yağ dokusu vücudumuzun yakıt deposudur. Evrimsel süreçte besinlere günümüzdeki gibi kolay ulaşamıyor, bazen aylar boyunca yarı aç yarı tok yaşamak zorunda kalıyorduk. Yiyeceğin bol olduğu günlerde depoladığımız yağlar açlık günlerinde hayatta kalmamızı sağlıyordu. İnsan vücudunun anatomisini düşünürseniz, yürüyen, ağaca tırmanan meyve toplayan bir insanın depo olarak kullanacağı en uygun yerin göbek civarı olduğunu fark edersiniz; karnımızın üstüne sarılı kalın bir kuşak gibi duran yağlar hareket etmemizi engellemez.    
İç yağı mı deri altı yağı mı?
Karın bölgesindeki yağlanma iki şekilde olur.

1-Visseral yağ veya iç yağı dediğimiz yağlanma karın içi organlarımızı çevreleyen içteki yağ dokusudur. İç yağın artması dışardan bakıldığında aynı gazımız varmış da karnımız şişmiş gibi bir görüntü verir. Dikkat! Karın bölgesindeki bu yağlanma sadece estetik bir sorun değildir. Bu kişilerde insülin rezistansı, şeker hastalığı, kadınlarda meme kanseri ve safra kesesi rahatsızlıkları daha çok görülür. Bir de iyi haber vereyim; iç yağınızı diyet ve sporla büyük ölçüde azaltabilirsiniz.
2-Deri altı yağ hemen yüzeyde karın derimizin altındaki yağdır. Aynanın karşısında durun, her iki yanda kalçanızın hemen üzerinde ve göbeğinizde elinizle sıkıştırabileceğiniz bir kabarıklık göreceksiniz. Bu deri altı yağdır. Kötü haber; deri altı yağın diyet ve sporla giderilmesi oldukça zordur. Spor yapanlar bilirler aylarca ter dökmelerine sabah akşam mekik çekmelerine rağmen deri altı yağı bir türlü sıfırlayamazlar. İyi haberim şu; deri altı yağlar kalp hastalığı açısından iç yağı kadar tehlikeli değildir.
 
 

Bel/kalça oranı 
Göbek civarında (en dar yerinden) bel çevrenizi ölçün. Sonra da kalça çevrenizi (en geniş yerinden) ölçün. İki rakamı birbirine bölerek bel kalça oranını bulabilirsiniz. Erkeklerde oranın birin üzerinde olması (bel çevresinin kalça çevresinden fazla olması) kalp hastalığı riskini artırır. Kadınlarda bu oranın 0.8 in altında olması gerekir. Texas üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar kadınların erkekler tarafından arzulanma yüzdesinin büyük ölçüde bu orana bağlı olduğunu gösterdi, bir diğer deyimle beliniz ne kadar ince olursa o kadar çok beğeniliyorsunuz.
Neden Ayşe’nin göbeği yok benim var?
            Karın bölgesi yağ birikimi her kadında aynı miktarda olmaz. Sizde göbek civarında yağlanma olmasının en büyük nedeni annenizde (veya halanızda) olmasıdır. (Yağ hücrelerinin vücudun neresinde ve nasıl toplanacağı büyük ölçüde genetik yapınıza bağlıdır.) Yağın dağılımını etkileyen bir diğer faktör hormonlardır. Menopozda östrojen miktarının azalmasının göbek civarında yağlanmaya neden olduğu düşünülmektedir.
 
 
Elma mısınız? Armut musunuz? 
Banyodan önce aynanın karşısına geçip bakın. Vücudunuz bir elmaya mı yoksa armuda mı benziyor? Armut tipi yağlanmada yağlar vücudun alt yarısında daha çok kalça, basenler ve göbeğin alt kısmında toplanır ve daha çok deri alt yağdır. Elma tipi yağlanmada ise kalça büyümez, yağ göğsün altından itibaren tüm karında ve daha çok iç yağı şeklinde toplanır. Bu nedenle daha tehlikelidir.   
Karın bölgesindeki yağlanmadan şikâyetçiyseniz:
Adına ister gaz ister yağ diyin bu bölgedeki şişkinlikten kurtulmak sizin elinizde. Sihirli bir formülüm yok. Sadece biraz inatçı ve gayretli olmanız gerekiyor. 
1-İdeal kilonuza inin. (Erkekler için boyun son rakamı ile kilo aynı olacak: 170cm=70 kg, bayanlar bu rakamdan on çıkaracaklar. 170cm=70-10=60 kg)
2-Günde 45 dakika hızlı tempoda yürüyün veya koşun.
3-Spor salonunda ağırlık çalışması yapın.
RESİM: 4 Bazılarının göbek yağlanmasını gidermek için sadece mekik yaptıklarını görüyorum, mekik hareketi karın kaslarınızı güçlendirir ancak yürüme, koşu gibi başka sporlar yapmadıkça yağlanmayı etkilemez.
5-Beslenmenize dikkat edin, salata, yeşillik, meyve tüketiminizi artırın. Şekerli ve beyaz unlu yiyeceklerden uzak durun.
02 Eylül 2009 Çarşamba / 37118 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895