Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Önce şunu belirteyim; bu yazının amacı kendi kendine veya eş dost tavsiyesi ile antidepresan ilaç alanları uyarmaktır. Yoksa bir doktor önerisi ile ilaç almaya başlayanlara bir sözümüz yok...
            Antidepresan yazdığımız hastaları ilk günler bazı olumsuz etkiler görebilecekleri konusunda uyarırız. İlacın olumlu etkileri kişiden kişiye değişmekle birlikte birkaç günden birkaç haftaya değişen bir sürede ortaya çıkar. Tedavinin ne kadar süreceğine tabi ki doktorunuz karar verecek, keserken de bazı önerilerde bulunacaktır.
            Antidepresan ilaçların bırakılması bazı hastalarda tıp dilinde “antidepresan kesilme sendromu” adı verilen bir tabloya neden olur: baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı ve sanki grip olmuş gibi bulgular... Bazı hastalar elektrik çarpması gibi bir duygudan bahseder, bazıları da yorgunluk, bitkinlik, uyku sorunları, iç sıkıntısı gibi semptomlarla boğuşmak zorunda kalırlar. Kesilme sendromu şikâyetleri ilacın bırakılmasından sonraki bir iki gün içinde başlayıp on beş gün kadar sürebiliyor. Harvard Tıp Fakültesinden Dr. Kenneth Duckworth bu semptomların ilacın kesilmesine bağlı mı olduğu yoksa depresyon bulgularının yeniden başlamasına mı ait olduğu konusunda kesin bir şey söylemenin zor olduğunu söylüyor. Hastaların yüzde kaçında kesilme sendromu ortaya çıkıyor derseniz bu konuda değişik rakamlar var. Örneğin 1995 yılında yapılan bir çalışma, Paxil isimli ilaç alanların %35’inde bırakma esnasında çeşitli şikâyetler ortaya çıktığını göstermiş. (Plasebo-boş ilaç-alanların da %14’ünde de çekilme semptomları görülüyor.) Çalışmalar bazı antidepresanları bırakmanın daha kolay olduğunu gösteriyor. Yazdıklarımdan tüm antidepresan kullanan tüm hastaların ilacı bırakırken zorlanacakları anlamı çıkmasın. Doktorunuz ilacınızın dozunu azaltarak en az şikâyetle ilacı bırakmanızı sağlayabilir. Kendi başınıza ilaca başladıysanız bırakma aşamasında bir uzmana danışmanız yararlı olur. 
09 Eylül 2009 Çarşamba / 99382 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895