Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kolesterol düşürücü ilaç alan hastalar “Bu ilaçlarla birlikte Coenzim Q-10 alınması gerekiyormuş, ne diyorsunuz?” diye soruyorlar.
            Coenzim Q-10 yağda eriyen vitamin benzeri bir enzimdir. Hücrelerin enerji üretiminde görev alır. Bir maddenin vücutta kullanılıyor olması hap şeklinde alındığında mutlaka faydalı olacağı anlamına gelmez. Örneğin “demir” vücut için yararlı bir elementtir ama kronik enfeksiyonlarda mikropların beslenmesini engellemek isteyen vücudumuz bilerek kan demir seviyesini düşürür. Kısaca evrimsel sürecin bize kazandırdığı “içimizdeki mekanizma” hangi elementin ne miktarda gerekli olduğunu ilaç firmalarından daha iyi bilir, bünyemize aldığımız maddelerin gerektiği kadarını tutar, fazlasını atar.     
            Statin grubu kolesterol ilaçlarının, karaciğerdeki HMG-CoA reductase enzimini etkileyerek vücuttaki Coenzim Q-10 miktarını azalttığını biliyoruz. İlaç kullananlarda Coenzim Q-10 seviyesi  % 50 kadar azalabiliyor. Ancak yapılan çalışmalar, ağızdan alınan Q-10 preparatlarının bu eksikliği karşılamadığını göstermiştir. Bir diğer deyimle kolesterol ilaçlarının yan tesirlerini, örneğin kas ağrısı yapıcı etkisini Q-10 preparatı alarak önleyemiyoruz. Sonuç olarak şu ana kadar kolesterol ilacı alanların birlikte Coenzim Q-10 almasını gerekli kılan sağlam bir araştırma yayınlanmamıştır, duyurulur...  
02 Ekim 2009 Cuma / 18166 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895