Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Et ve kolesterol konusunda kafanızın karışık olduğunu biliyorum. İşin kötü tarafı yalnız sizin değil doktorlarında kafası karışık. Bir kısmı kolesterolün hiçbir önemi olmadığını sağlıklı olmak için et ve hayvansal gıdaları tercih etmemiz gerektiğini söylerken bir kısmı kolesterol yüksekliğinin sağlıklı bir kalp damar sistemi açısından önemli olduğunu söylüyor. Ben ikinci gruptanım, yani kırmızı etin hiç korkmayacağımız, istediğimiz kadar tüketeceğimiz bir yiyecek değil, sınırlı tüketilmesi (tercihan hiç tüketilmemesi) gereken bir besin olduğunu düşünüyorum.
            Daha önce kırmızı et tüketiminin kalın barsak kanserini artırdığını gösteren çalışmalar yayınlanmıştı. Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma fazla kırmızı etin ömrü kısalttığını “kesin olarak” gösterdi. Bu çalışmanın özelliği, et üzerine yapılan en uzun süreli ve en çok katılımcının takip edildiği çalışma olmasıdır. Biliyorsunuz belirli bir yiyeceğin veya ilacın faydalı mı zararlı mı olduğu konusunda yapılan çalışmalarda araştırmaya katılan kişi sayısı ne kadar fazla, süre ne kadar uzun olursa elde edilen bilgi o kadar güvenilir olur. Bu çalışma et tüketiminin sağlık üzerine etkisi ile ilgili olarak dünyada yapılan en büyük çalışmalardan biri olup yaşları 50 ile 71 arasında değişen yarım milyon kişi (545.653 kişi) on yıl boyunca takip edilmiştir. Takip süresinde erkeklerden 47.976 sı kadınların 23.276 sı hayatını kaybetmiştir.SONUÇ: Her gün ortalama olarak küçük bir hamburger büyüklüğünde kırmızı et yiyenlerde kanser ve kalp hastalıklarından ölüm riski et tüketmeyenlere göre %30 daha fazla bulunmuştur. 
            Kırmızı et neden zararlı?
            Bir kere kırmızı etin doymuş yağ içeriği zengindir. Bildiğiniz gibi doymuş yağ vücudumuzda kolesterole çevrilir. Ayrıca kırmızı ette bulunan demirin kanseri tetikleyici bir rolü vardır. Fazla kırmızı et tüketenlerde yüksek tansiyon daha çok görülür.
            Sonuç olarak size tavsiyem şudur; kırmızı et (ve beyaz et) yemeyin, illa yiyecekseniz miktarı azaltın.
07 Ekim 2009 Çarşamba / 18988 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895