Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
           Hiç yatağa yatarken “Ya gece uykuda ölürsem...” diye aklınıza geldi mi? Benim zaman zaman gelir... Hiçbir rahatsızlığınız yokken, genç yaşta bile durduk yere aniden ölme riskiniz yüz binde birdir. Bu şu demektir, iki yüz bin nüfuslu bir kasaba düşünün, iki kişnin vefaat nedeni ani ölüm olacaktır. Genç atlet veya yoğun spor yapan kişilerde ani ölüm oranı yüz binde 2-3’e çıkar. O zaman spor yapmayalım mı? diye sorarsanız cevabım yapın olacaktır. Sporun o kadar çok faydası vardır ki ani ölüm riskini artırması riski göz ardı edilebilir.  
            Sağlık kontrolü yaptırmayan orta yaş üstü insanların zorlamalı egzersizler sırasında ölüm riski egzersiz yapmayanlara göre 25 misli fazladır. 45 yaş üstü birisi egzersiz veya efor esnasında ölürse bilin ki sorun kalbindedir. Aşırı zorlamalı fiziksel egzersizlerin hem damardaki trombüs oluşumuna hem de plak rüptürüne neden olabileceği gösterilmiştir. Bu yüzden orta yaş üstü spora başlayan kişilerin, hele sigara içiyorsa yoğun egzersiz programlarından önce doktor kontrolünden geçmesinde büyük yarar var. Yukarda bahsettiğim riskin spor yapmayan kişilerdeki ani yüklenmelerde ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Düzenli yapılan fiziksel egzersiz ise enfarktüs ve ani ölümü azaltır, kalbinizi zorlamalara karşı daha dayanıklı hale getirir.
            Anne babalar, okul takımında futbol, basketbol oynayan, kan ter içinde oradan oraya koşan çocuklarını görünce endişeye kapılıyorlar. Gazetelerdeki “falanca sporcu sahada koşarken öldü” haberleri endişelerini daha da artırıyor. Sakın çocuğunuz spor yapmasına mani olmayın. Eğer çocuğunuz okul spor takımlarından birindeyse veya atletizm yapıyorsa 2 yılda bir muayene ettirmeniz ve EKG çektirmeniz yeterli. Araştırmalar bu kontrollerle yukarda bahsettiğim ani ölüm riskinin 100 binde 3.6 dan yüz binde 0.4e indirilebileceğini gösteriyor.
17 Ekim 2009 Cumartesi / 17447 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895