Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Domuz Gribinin fazla öldürücü olmadığını, normal gripten hiçbir farkı olmadığını biliyoruz artık. Bu güne kadarki istatistikler ölüm oranının binde beş olduğunu gösteriyor. Tabi ki ölümler olacak ama daha önceki griplerde de oluyordu. 2006 daki İnfluenza salgınında ölüm oranı binde yedibuçuk, 2005’ de binde sekizdi, tek fark eskiden haberimiz olmuyordu şimdi hastane önünden canlı yayın yapılıyor.
Domuz gribi şu anda tüm ülkede salgın halinde... Eğer ağzınız burnunuz akıyorsa, ateşiniz varsa, öksürüp tıksırıyorsanız %99 Domuz Gribisiniz. Ben her gün birkaç gripli hasta görüyorum, bunların çoğunun H1N1 suşu hastası olduğunu biliyoruz. Şimdiye kadar Domuz Gribi virüsü olduğu laboratuvar da belgelenmiş dört kişi gördüm. İki çocuk ve anne babaları... Çocukların rahatsızığı 7-8 gün sürdü, ilk gün ateşleri 39 dereceye çıktı, iki gün içinde düştü ve hastalık bildiğimiz grip gibi seyredip kendiliğinden geçti. Anne baba da ateş olmadı ama boğazda yanma, özellikle akşamları kas ve eklem ağrıları yorgunluktan şikâyet ettiler. On gün sonunda onların da hiç şikâyeti kalmadı. Aslına bakarsanız bende de geçen hafta benzer belirtiler oldu, aldırmadım, spor proğramımı bile aksatmadım, bir iki gün içinde daha iyi hissedeceğimi düşünüyorum.
Domuz gribinin testi var mı?
Son günlerde pek çok hastam domuz gribi testini soruyor. Domuz gribine özel H1 N1 testi Türkiyede devlete ait iki merkezde yapılıyor. Bu nedenle ben test yaptırmak istiyorum diyerek yaptırma imkânınız yok. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalardan anladığımız kadarıyla bundan sonra test sadece rahatsızlığın ağır seyrettiği düşünülen, yüksek ateş, şuur bulanıklığı, solunum sıkıntıları olan (dolayısı ile hastanede takibe alınan) hastalara yapılacak. Buna karşılık Domuz Gribi Geçirip geçirmediğimizi başka bir testle anlayabiliriz.
Hangi testle?
Grip virüslerinin aynı insanlar gibi aileleri ve sülaleleri vardır. Domuz Gribi virüsü "İnfluenza A" dediğimiz virüs ailesine aittir. Şöyle anlatayım; Domuz Gribi virüsünün kimliğine baktığınızda adı hanesinde: Domuz Gribi yazar, soyadı kısmında ise : "İnfluenza A" yazar. Şu anda neredeyse her laboratuvarlarda yapılabilen bir testle virüsün adını göremeyiz ama ama soyadını görebilir, soyadından yola çıkarak Domuz Gribi teşhisini koyabiliriz. 
İnfluenza A testi nasıl yapılıyor?
Özel steril torbaların içindeki ucu pamuklu burun çubukları dört santim kadar burun içine itilerek burun salgısı alınıp özel bir solüsyon içine çözülüyor ve antijen (virüsün kendisi) aranıyor. Sonuç yarım saat içinde belli oluyor.
Grip olanlar test yaptırmalı mı?
Grip olan herkesin test yaptırmasına gerek yok. Test pozitif çıktığında farklı bir tedavi de önermediğimize göre boş yere 80-100 TL vermemizin bir anlamı yok. 
Kimler İnfluenza A testi yaptırmalı? Tedavi nasıl planlanmalı?
1-Bugüne kadarki istatistikler hamilelerde hastalığın daha ciddi seyrettiğini gösterdi. Bu yüzden hamilelere yakın olan kişilerde hafif grip bulguları başladı veya virüsü aldıklarından şüpheleniyorlarsa İnfluenza A testi yaptırmaları doğru olur. Eğer test pozitif çıkarsa on gün süreyle-grip belirtileri tam olarak geçene kadar hamile bayanın yanına yaklaşmamalarını tavsiye ederim. Grip olan hamileler de üç günün sonunda iyileşme belirtileri olmaması halinde bu testi yaptırıp pozitif çıkması halinde doktorlarına müracaat etmeleri uygun olur.
2-Grip belirtileri başladığında aynı diğer griplerde olduğu gibi istrihat edin, sıvı alımını artırın, ateşiniz 39 dereceyi geçmedikçe kesinlikle ağrı giderici ve ateş düşürücü almayın. BU ÇOK ÖNEMLİ özellikle Asprin, Novalgine almayın.
3-Domuz Gribi sağlıklı çocuklar için önemli bir tehdit oluşturmuyor. Nisan Ağustos dönemi arasında hayatını kaybeden 31 çocuktan 30’unun daha önceden kronik bir hastalığı olduğu açıklandı. Eğer çocuğunuzda grip bulguları ile birlikte yüksek ateş varsa iki gün sabredin. Bu arada paniklemeyin, ateş 39 dereceyi geçmedikçe ateş düşürücü vermeyin. Novalgine, Aspirin ve Bebek Aspirini sakın vermeyin. (Vermek zorunda kalırsanız ibuprofen grubunu tercih edin.)  Ateş üçüncü gün de devam ediyorsa o zaman İnfluenza A burun akıntısı testi yapmanın bir mantığı olabilir. Pozitif çıkarsa doktorunuz çocuğunuzu daha yakın bir takibe alabilir.
01 Kasım 2009 Pazar / 22422 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895