Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Sosyal fobisi olan kişiler, dikkatin kendi üzerlerinde toplandığını hissettikleri anda aşırı derecede heyecanlanırlar. Kalpleri yerinden çıkacak gibi atmaya başlar, avuç içleri terler, sesleri titremeye başlar, ağızları kuruduğu için doğru dürüst konuşamaz, kekelerler. İtiraf edelim, bazılarımız ön planda olmaktan çok hoşlanırız, bazılarımız da ortada olmayı, görünüyor olmayı bir tehdit olarak algılar. Başarısız olma ihtimali, stres hormonlarının kontrolsüz pompalanmasına neden olur ki bir kez alarm verildikten sonra ne kadar sakin olmaya çalışsak çalışalım panik duygusundan kurtulamayız.  
            Çoğu insan sosyal fobisi olduğunun farkında bile değildir; kalabalık ortamlarda saklanarak, kendilerini gizleyerek, hayattan geri çekilerek durumu idare etmeye çalışırlar. Örneğin iş yerinde bir sunum yapmaları veya bir konuşma yapmaları mı gerekiyor, kendi kendilerine bir takım bahaneler uydurup görevden kaçarlar. Sırf bu yüzden, çalışkan ve akıllı olmalarına rağmen hak ettikleri yere gelemeyen pek çok insan tanıyorum.       
            Çözümü var
            Topluluk karşısında yapacağınız konuşmalarda, sunumlarınızda basit bir ilaç kullanarak heyecanlanmanıza engel olabilirsiniz. Sinir sistemini yatıştırmada en etkili ilaçlar sedatifler yani yatıştırıcı ilaçlardır. Bu tür ilaçların, yeşil reçeteye tabi olması, kolay bulamaması, sık kullanılması halinde alışkanlık yapması gibi mahsurları var. Ben heyecanlanmanızı önlemek için bir yatıştırıcı değil, basit bir tansiyon ilacı önereceğim. Diyelim önümüzdeki hafta bir toplantıda konuşma yapmanız gerekiyor, konuşmadan yarım saat önce yarım tablet beta bloker (örneğin Dideral tablet 40 mg.ın yarısı) alabilirsiniz. Bu ilaç aşırı heyecanlanmanızı, ellerinizin titremesini, kalbinizin yerinden çıkacakmış gibi çarpmasını büyük ölçüde engelleyecektir. Beta bloker grubu ilaçlar yatıştırıcı ilaç grubuna girmez, ucuzdur ve alışkanlık yapmazlar. Sık sık almak tabi ki doğru değildir. İnsülin kullanan şeker hastalarının, daha önceden astım krizine giren hastaların doktorlarına danışmadan kullanması doğru değildir.
04 Ocak 2010 Pazartesi / 207549 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895