Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
VİTAMİN NEDİR?
Vitamin, insan ve hayvanlarda hayat için gerekli olan, vücudda üretilemeyen, bu yüzden mutlaka dışarıdan alınması gereken organik moleküllerdir. 
Vitaminler başlıca iki gruba ayrılır:
1-Yağda eriyen vitaminler: A, D, E ve K vitaminleri bu gruptadır.
2-Suda eriyen vitaminler: B, C ve diğer tüm vitaminler bu gruptadır. 

D vitamini hariç diğer vitaminleri yediğimiz yiyeceklerden alırız.. Eğer psikolojik bir rahatsızlığınız yoksa, ortalama bir gelir düzeyine sahipseniz kolay kolay vitamin eksikliği çekmezsiniz. Bazı insanlar "ben hiç meyve yemem veya asla sebze yemem" derler. Bu tip anormal beslenme şekline sahip olan kişilerde tabi ki vitamin eksikliği olabilir. Bazen bana anneler geliyor çocuklarının hiç meyve sebze yemediğinden şikâyet ediyor ve vitamin vermemi istiyorlar. Bu annelerin çocuklarına vitamin yutturmak yerine onları meyve sebze ağırlıklı bir beslenme düzenine geçmeleri için ikna etmeye çalışmaları gerekir. 
D vitamini eksikliği için konuyla ilgili makaleye bakınız. (D vitamini)
 
HORMON NEDİR?
Hormon, insan ve hayvanların vücudundaki özel bezler ve hücreler tarafından üretilen ve salınan kimyasal moleküllerdir. Kana karışarak etki yapacakları organa gider ve orada reseptör adını verdiğimiz özel hücrelere bağlanarak etkilerini yapar-mesajlarını iletir organın istedikleri gibi davranmasını sağlarlar.
 
Hormon salgılayan bezlerin hastalanması, aşırı veya olması gerektiğinden az faaliyet göstermesi çeşitli rahatsızlıklara neden olur.  
04 Şubat 2010 Perşembe / 20789 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895