Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Gazetelerde zaman zaman şişmanlığın sağlık açısından o kadar da zararlı olmadığı yolunda haberler okursunuz. Sakın inanmayın... Şişmanlık sağlık için zararlıdır ve kesinlikle ömrü kısaltır. Şişmanlık kalp damar hastalıklarının en önemli risk faktörlerinden biridir. 302 bin kişi üzerinde yapılan bir analizde aşırı kilolu olanlarda kalp hastalığı riskinin % 32 arttığı gösterilmiştir. Obezite (aşırı yüksek kilo) halinde ise bu risk % 81’e kadar yükselmektedir . 
 Şişmanlık pek çok sağlık sorununa neden olur:
1-Şeker hastalığına neden olur, insülin direnci artar.
2-Başta dizler ve bel olmak üzere hareketimizi, koşmamızı, yürümemizi engelleyen kas eklem rahatsızlıklarına neden olur.
3-Tek başına tansiyon yüksekliğine yol açabilir. Hem şişman hem tansiyonu yüksek olan kişilerde kalp damar hastalığı riski daha fazladır.
4-Başka hiçbir risk faktörünüz olmasa bile sadece şişman olmanız kalp hastalığı riskinizi artırır. Şişmanlık kanın akışkanlığında ve kan basıncında artışa neden olarak kalp kasının hipertrofisine yani kalp kasının kalınlaşmasına-şişmesine neden olur. Şişman kişilerde yüksek tansiyon olmasa bile kalp kası kalınlaşır.
            Şişmanlığın zararları konusunda yapılan uzun süreli çalışmalardan biri Circulation dergisinde (Ocak 2010)  yayınlandı. Uppsala Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada 50 yaşında 1758 kişi 30 yıl boyunca takip ediliyor. Bu insanlar dört gruba ayrılıyorlar:
A-Normal kilolu olup Metabolik Sendromu (MS) olmayanlar (BMI 25 kg/m2nin altında),
B-Normal kilolu olup aynı zamanda MS olanlar,
C-Fazla kilolu (BMI 25-30 arasında) olup MS olmayanlar,
D-Fazla kilolu olup MS olanlar,
E-Çok fazla kilolu-obez- (BMI 30 üzerinde) ama MS olmayanlar,
F-Çok fazla kilolu-obez- ve MS olanlar.
            30 yıllık takip süresinde katılımcıların 788’i ölüyor. 681 kişinin ölüm nedeni kalp damar hastalığı ve felç olarak bulunuyor. Çalışmanın sonucunda fazla kilolu ve obez grupta ölüm oranı anlamlı olarak daha yüksek bulunuyor. Sakın olaki benim kilom fazla ama bende şeker yok, trgliserid yüksekliği yok, göbek yok diye kendinizi avutmayın. Bu araştırma gösteriyor ki kilolu olmanız halinde bu bulgular olmasa bile uzun vadede sağlığınız risk altında oluyor. Sağlıklı olmak, sağlıklı yaşlanmak istiyorsanız ideal kilonuza inmeye ve o kiloda kalmaya önem verin.
08 Şubat 2010 Pazartesi / 16811 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895