Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

PROSTAT KANSERİ OLMAMAK İÇİN NE YAPAYIM? (12.02.2010)

RESİM: Prostat bezinin konumu. Bladder=idrar torbası, Prostate gland=prostat bezi, urethra=idar kanalı. Resimde görüldüğü gibi idrar torbasından çıkan kanal prostatın içinden geçer. Prostatın büyüyüp idrar kanalını sıkıştırması idrar yapmakta zorluklara neden olur.  

            Prostat kanseri 45 yaşın üzerindeki erkeklerin korkulu rüyasıdır. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci kanserden ölüm nedenidir. Yaşlandıkça görülme sıklığı o kadar artar ki şikâyeti olsun veya olmasın 80 yaşına gelen bir erkeklerin % 80inde prostat kanseri vardır. Buna karşılık yaşlılıkta ortaya çıkan prostat kanserleri yavaş ilerler ve fazla öldürücü değildir.
            Prostat kanseri ihtimalinizi sıfır yapan bir ilaç veya ot yoktur. Eczanelerde satılan preparatların yararlı olduğuna ciddi bir bilimsel araştırma da mevcut değildir. Buna karşılık yaşam ve beslenme şeklinizde yapacağınız değişikliklerle riskinizi minimuma indirebilirsiniz.
1.      Şişmanlamayın. Şişmanlık hem prostat kanseri riskini artırıyor hem de prostat kanserinin daha öldürücü olmasına neden oluyor.
2.      Prostat kanseri, beslenme sisteminde hayvansal yağları çok kullanan ülkelerde fazla görülmektedir. Özellikle hayvansal doymuş yağlar (tereyağı, iç yağı) olmak üzere her türlü yağ tüketiminizi azaltın.
3.      Sebze ve meyve tüketiminin artırılması, tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanseri açısından da koruyucu rol oynar. Folat açısından zengin ıspanak ve kuşkonmaz sebzeleri; brokoli, lahana, kara lahana ve zengin likopen içeriği olması nedeniyle bol bol domates yiyin.
4.      Tam tahıl buğday ekmeği ve kabuklu pirinç tercih edin. Beyaz un ve beyaz pirinci azaltın.
5.      Alkol prostat kanseri riskini artırır. Haftada bir iki kadehin zararı olmaz, haftada yedi kadehten/bardaktan fazla içmeyin. 
7.      Baklagiller (fasülye, nohut, mercimek) tüketimini artırın.
8.     D vitamini seviyenizi yükseltmek için güneşlenmeye dikkat edin.
10.    Düzenli sporun tüm kanserleri olduğu gibi prostat kanserinin oluşumunu engelleyici rolü vardır.
12 Şubat 2010 Cuma / 26522 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895