Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Bu diyet yapabileceğiniz en sıkı kolesterol diyetidir bu yüzden herkese önermiyorum. Uygulamasının zordur ama doğru uygulansanız tıkanmakta olan damarlarınız rahatlar, zor ameliyatlar geçirmek zorunda kalmazsınız. Dr. Esselstyn tarafından 29 hastaya uygulanmış ve hastaların kalp damlarında oluşan plakların eridiği anjiyografik olarak ispat edilmiştir (32). Yemenize izin verilenlerin dışında “bir lokma bile” yemeniz, haftada, ayda, yılda bir gün kendinizi şımartmanız yasaktır. “Bir kaşıktan ne olur, bir çataldan ne olur?” demeden diyete harfiyen riayet etmeye çalışın.   (Bu diyeti kullanan kişilerin her gün bir adet B-12 tableti yutmaları gerekir.)

     YASAKLAR

Hayvansal ürünler

Balık dahil her türlü hayvan eti (balık, midye, kalamar gibi deniz canlıları, kırmızı et, tavuk hindi vb.) yasaktır.   

Şarküteri ürünleri yasak.

-Tereyağı, peynir, kremalar, dondurma, yoğurt, süt, yumurta yasak.

-DİKKAT! Yağsız veya diyet ürünler de yasak.

Yağ yenmeyecek.

-Sızma zeytinyağı dahil, fındık yağı, mısır özü yağı, tereyağı, margarin, tahin, üzüm çekirdeği yağı, Hindistan cevizi yağı ve diğer tüm yağlar yasak.

Beyaz un, beyaz pirinç yasak.

-Rafine edilmiş buğday, beyaz pirinç yenmeyecek.

Şeker yasak

-Her türlü beyaz şeker ve şekerli ürünler yasak. Aspartam ve diğer diyet şekerler yasak.

Tuz yasak

-Günlük toplam tuz alımınız 1 çay kaşığını geçmeyecek.

Soya yasak

-0 yağlı soya sütü ve light tofu dışında soya ürünleri yasak

Kuru yemiş grubu

Fındık, badem, fıstık, kaysı çekirdeği ve diğer yağ ihtiva eden çekirdeklerin hepsi yasak  

 

YENİLMESİNE İZİN VERİLENLER 

Sebzeler

Yağda kızartmamak ve pişirilen yemeklere yağ koymamak kaydıyla her türlü sebze yenilebilir. Tek bir istisna var: bizim ülkede fazla bilinmeyen ve kolesterol içeren avacado yenmeyecek. Patates, yer elması, brokoli, lahana, ıspanak, kara lahana, fasulye, mısır, marul ve burada sayamayacağım aklınıza gelen her türlü sebzeyi yiyebilirsiniz.

Baklagiller familyası

Fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek ve tüm baklagiller serbest.

Hububat

Rafine edilmemiş, kabuğu alınmamış her türlü hububat yenilebilir. Esmer pirinç, tam tahıl buğday, bulgur çeşitleri, yulaf, mısır, arpa, çavdar, tam undan yapılmış ürünler serbest.

Meyve

Her türlü meyve serbest. Günlük meyve alımınızı tek kerede değil, üçe bölerek yemeye dikkat ediniz. Özellikle üzüm, muz gibi şekerli meyvelerin bir oturuşta fazla miktarda yenmesi kan şekerinde ani yükselmeye neden olur. Bu durumda pankreas fazla miktarda insülin üretir, insülin ise karaciğerin daha fazla kolesterol sentezlemesine neden olur.

İçecekler Su, tansiyon hastası değilseniz maden suyu, meyve suyu (bir bardağı geçmeden), çay ve kahve serbest. Alkol aşırıya kaçılmadığı sürece (haftada 2 gün iki dubleyi geçmeyin) serbest.

Pekmez (günde iki çorba kaşığını aşmadan) serbest.

Meyve suları katkı olarak kullanılabilir. Örneğin sabah sabah yulaf, buğday ezmesi karışımını sulandıracak kadar taze sıkılmış meyve suyu kullanabilirsiniz.

Bal

Günde bir tatlı kaşığını aşmamak kaydıyla serbest.

Salata sosları

Sirke, elma sirkesi, balsamic sirke, nar ekşisi, limon, kırmızı ve kara biber, hardal, yağsız soslar örneğin yağsız soya sütü.

Kuru yemiş

Sadece yağ içermeyen leblebi, beyaz leblebi, tuzsuz yağsız patlamış mısır, kestane, kuru kaysı, kuru üzüm, incir yenebilir.

12 Şubat 2010 Cuma / 27959 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895