Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Bu diyet beş numaralı diyetin biraz yumuşatılmışıdır. Beş numaralı diyetin en büyük mahsuru hayvansal ürünlerin tamamen yasaklanması nedeniyle zamanla B-12 vitamini eksikliği ortaya çıkma riskidir. Bu diyetteki balık ve yumurta B-12 vitamini eksikliği riskini ortadan kaldırır.    

YASAKLAR

Hayvansal ürünler

Haftada iki öğün balık hariç olmak üzere midye, kalamar, her türlü hayvan eti (kırmızı et, tavuk, hindi vb.) yasaktır.   

Şarküteri ürünleri yasak.

-Piyasada satılan tereyağı, peynir, kremalar, dondurma, yoğurt, süt yasak.

Yağ yenmeyecek.

-Sızma zeytinyağı dahil, fındık yağı, mısır özü yağı, tereyağı, margarin, tahin, üzüm çekirdeği yağı, Hindistan cevizi yağı ve diğer tüm yağlar yasak.

Beyaz un, beyaz pirinç yasak.

-Rafine edilmiş buğday, beyaz pirinç yenmeyecek.

Şeker yasak

-Her türlü beyaz şeker ve şekerli ürünler yasak. Aspartam ve diğer diyet şekerler yasak.

Tuz yasak

-Günlük toplam tuz alımınız 1 çay kaşığını geçmeyecek.

Soya yasak

-0 yağlı soya sütü ve light tofu dışında soya ürünleri yasak  

 

YENİLMESİNE İZİN VERİLENLER

Hayvansal ürünler

Haftada iki öğün balık yenilecek. Balığın yağda kızartılmamasına ve pişirilirken üzerine yağ dökülmemesine dikkat edilecek.

Şarküteri ürünleri

Diyet tam yağsız sütten “(0) yağlı”evde kendiniz yoğurt yapabilirsiniz. Günde bir küçük kase yoğurt yiyebilir veya 1 bardak süt içebilirsiniz. Günde iki yumurta beyazı yiyebilirsiniz. Yumurta sarsı haftada birden fazla yenmeyecek. 

Sebzeler

Yağda kızartmamak ve pişirilen yemeklere yağ koymamak kaydıyla her türlü sebze yenilebilir. Tek bir istisna var: bizim ülkede fazla bilinmeyen ve kolesterol içeren avacado yenmeyecek. Patates, yer elması, brokoli, lahana, ıspanak, kara lahana, fasulye, mısır, marul ve burada sayamayacağım aklınıza gelen her türlü sebzeyi yiyebilirsiniz.

Baklagiller familyası Fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek ve tüm baklagiller serbest.

Hububat

Rafine edilmemiş, kabuğu alınmamış her türlü hububat yenilebilir. Esmer pirinç, tam tahıl buğday, bulgur çeşitleri, yulaf, mısır, arpa, çavdar, tam undan yapılmış ürünler serbest. Bu ürünlerle hazırlanan ekmek ve yemeklere yukarıdaki ölçüler içinde kalmak şartıyla yumurta ve (0) yağlı diyet süt veya (0) yağlı diyet yoğurt katabilirsiniz.

Meyve

Her türlü meyve serbest. Günlük meyve alımınızı tek kerede değil, üçe bölerek yemeye dikkat ediniz. Özellikle üzüm, muz gibi şekerli meyvelerin bir oturuşta fazla miktarda yenmesi kan şekerinde ani yükselmeye neden olur. Bu durumda pankreas fazla miktarda insülin üretir, insülin ise karaciğerin daha fazla kolesterol sentezlemesine neden olur.

İçecekler

Su, tansiyon hastası değilseniz maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu (bir bardağı geçmeden), çay ve kahve serbest. Alkol aşırıya kaçılmadığı sürece (haftada 2 gün iki dubleyi geçmeyin) serbest.

Pekmez (günde iki çorba kaşığını aşmadan) serbest.

Meyve suları katkı olarak kullanılabilir. Örneğin sabah sabah yulaf, buğday ezmesi karışımını sulandıracak kadar meyve suyu kullanabilirsiniz.

Bal

Günde bir tatlı kaşığını aşmamak kaydıyla serbest.

Zeytin

Haftada bir kez beş adet zeytin yenilebilir.

Salata sosları

Sirke, elma sirkesi, balsamic sirke, nar ekşisi, limon, kırmızı ve kara biber, hardal, yağsız soslar örneğin yağsız soya sütü.

Kuru yemiş Ceviz, fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı, badem, leblebi, beyaz leblebi, tuzsuz yağsız patlamış mısır, kestane, kuru kaysı, kuru üzüm, incir, aşırıya kaçmamak ve kilo almamak kaydıyla serbest. Göbek çevresi geniş olan veya kilosu fazla olanlar için yasak. Günde bir avuç dolusu fındık veya badem veya cevizin özellikle yenmesi HDL kolesterolü yükseltmesi açısından yararlı olacaktır.    

12 Şubat 2010 Cuma / 32167 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895