Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bu makaleyi okumadan önce ana safyada-sol sütunda "baş ağrısı" hakkında yazdığım diğer makaleleri okuyunuz.
           Migren hastalığı her 10 kadından ikisini, 10 erkekten birini etkileyen gerçekten baş belası ve bıktırıcı bir rahatsızlıktır. Şiddetli baş ağrısı çeken migren hastaları ağrılarını hemen geçirecek bir ilaç-çare-yol ararlar. Migreni tam olarak ortadan kaldıracak mucize bir ilaç bulunamadı ancak aşağıdaki metotları ve ilaçları kademeli olarak deneyebilir, size en iyi geleni kullanabilirsiniz.
1-Koyu bir kahve içmek migren atağını geçirebilir. Kahve, herkeste aynı müspet etkiyi yapmaz. Bir iki kez deneyin işe yaramıyorsa bir daha yapmayın. (Bu arada şunu da söylemeliyim ki bazı insanlarda kahvenin kendisi de aynı çikolata gibi migren atağının başlamasına neden olabilir.)
2-Soğuk uygulaması. Eczanelerde satılan mavi renkli soğutucu paketleri kullanabilirsiniz. Soğutucu paketleri buzdolabınızda hazır bekletin, ağrının geldiğini hissettiğiniz anda ensenize ve başınıza uygulayın. Aynı kahve gibi soğuk uygulaması da her hastada işe yaramaz. 
3-Temiz hava iyi gelebilir. Kapalı bir yerdeyseniz ağrının geleceğini hissettiğiniz anda dışarıya temiz havaya çıkın. 
4-Ağrının geleceğini anladığınız anda karanlık bir odada uyumaya çalışın. Bahsettiğim dört madde içinde en etkilisi karanlık odada uyumaktır. Ancak şu da bir gerçek ki ağrı başladığında herkesin karanlık ve sessiz bir odaya çekilip yatma imkânı yoktur.
5-Migren ilaçları. Migren ataklarını gidermede en etkili metot ilaçtır. Migren ilaçları içinde en etkili olanlar triptan grubu ilaçlardır. Ağrı gelir gelmez almanız halinde büyük ölçüde ağrıyı geçirirler. Bu grup ilaçların kalp damarlarını büzücü etkisi vardır bu yüzden kalp hastalığı teşhisi konmuş olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Birde şunu hatırlatayım, daha önceki makalemde belirttiğim gibi ağrı gidericilerin alışkanlık yapma ve “ağrıyı çağırma” etkileri vardır. (Sık sık kullanılması halinde ilacın kendisi ağrıya neden olur.) Bu yüzden haftada birden fazla (en fazla iki) migren ilacı kullanmamaya dikkat edin.
Piyasadaki triptan grubu migren ilaçları şunlardır:
Relpax film tablet 40 mg. (eletriptan)
Migreks tablet 2.5 mg. (frovatriptan)
Naramig film tablet 2 mg. (naratriptan)
İmigran veya sumatran film tablet 50-100 mg (sumatriptan)
Zomig film tablet 2.5 mg (zolmitriptan)
 
Bildiğim kadarıyla bu ilaçlar arasında etki ve yan tesir açısından çok büyük bir fark yok. Fiyatlarını sorun hangisi daha ekonomik ise onu kullanın.
25 Şubat 2010 Perşembe / 29467 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895