Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Gazete haberi, kolesterol ilaçlarından birini ön plana çıkarmış, aslında daha az olsa da diğer statin grubu kolesterol ilaçları da şeker hastalığı riskini artırır. İstisnalar olmakla birlikte tüm ilaçlar için şu genelemeyi yapabiliriz: bir ilacın etkisi ne kadar fazla ise yan etkisi de o kadar çoktur. 
Kolesterol ilaçları basit ilaçlar olmayıp daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi şekere neden olma, kas ağrıları yapma, cinsel gücü olumsuz etkileme, uykusuzluk, unutkanlık, demans gibi pek çok yan tesirleri vardır. Buna karşılık şu da bir gerçektir ki bazı hastalarda kolesterol ilacı kullanmak kalp krizi riskini azaltmaktadır. Daha önce kalp krizi geçirmiş veya damarlardında kritik seviyede darlıklar olan kişilerde diyetle birlikte ilaç tedavisi verilmesinin kalp damar hastalıklarından ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir. Önemli olan kâr/zarar hesabının iyi yapılmasıdır. 
Ülkemizde her branştan doktor kolesterol ilacı yazıyor. Pek çok doktor için, hastanın laboratuar kâğıdında kolesterol değerinin sınırın üzerinde olması ilaca başlamak için yeterli bir kriter oluyor. İlaca başlayan hastalar, kolesterollerinin birkaç ay içinde düştüğünü görünce iyi bir iş yaptıklarını, doğru yolda olduklarını sanıyorlar. Maalesef bu hastaların büyük bir kısmı nasıl olsa ilaç yutuyorum diyerek yeteri kadar diyet yapmayı bırakıyor. Sonuçta kolesterolleri tekrar yükseliyor, kontrole gittiklerinde, kolesterol seviyesini yüksek gören doktor hastayı diyete zorlamak yerine ilacın dozunu 10 mg daha artırıyor. Bu fasit daire içinde gittikçe artan dozlar zaman içinde yan tesirlerin de daha fazla ortaya çıkmasına neden oluyor. 
Kolesterol ilaçlarının kolesterol seviyesini düşürüp düşürmediği konusunda bir tereddüt yoktur. İlaçlar az veya çok kolesterolü kesinlikle düşürürler. Önemli olan bu düşmenin sizin işinize yarayıp yaramayacağı ve maruz kalacağınız yan tesirlerine değip değmeyeceğidir. Kolesterol ilacı kullanan hastaları bu ve benzeri yazıları okuduktan sonra ilaçlarını bırakmamaları konusunda uyarıyorum. Mutlaka doktorlarına danışmaları ve devam/bırakma kararını birlikte almaları gerekir. 
Son araştırmadan bir sonuç çıkaracak olursak: Kalp damar hastalıklarından korunmada ilaçlara güvenmek yerine diyete ağırlık vermek daha doğru olur. Tabi ki kolesterolü diyetle düşürmek ilaçla düşürmekten zordur; eşinizin yaptığı harika yemekleri yememeniz, restoranda arkadaşlarınız şiş kepap yerken sizin salataya talim etmeniz gerekir ama şundan emin olun ki doğru yol: kolesterolü ilaçla düşürmek değil DİYETLE DÜŞÜRMEKTİR.

02 Mart 2010 Salı / 19538 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895