Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

  Burnu ile sorunu olan insanlar çoktur. Bu konuda birkaç önerim olacak.

1-Otrivine ve benzeri burun açıcılarını asla 5 günden fazla kullanmayın (mümkünse hiç kullanmayın). Burun tıkanıklığı sıkıntı veren bir durumdur. Özellikle gece yatağa yattığımızda sanki hiç nefes alamayacak boğulacakmışsınız gibi olursunuz. Sinir sistemi gergin olan, anksiyetesi olan insanlar burunlarının tıkalı olmasına dayanamazlar ve burun açıcı ilaç ve spreyleri biraz kolay ve fazlaca kullanırlar. (Benim burun açıcılara bağımlı olduğu için gece iki saatte bir uyanıp burnuna ilaç sıkan bir hastam var.) 2-Burnu tıkayarak yapılan şiddetli sümkürmeler östaki borusu bağlantısı ile kulak içi basıncı artırarak zararlı olabilir, sümkürürken fazla zorlamayın.  3-Burun temizlemenin en iyi yolu bizim ülkede fazla bilinmeyen neti pot adı verilen burun temizleme çaydanlıklarıdır. Burnun bir deliğinden verilen tuzlu su diğer delikten akarak burun içinde birikmiş olan allerjenlerin, tozların ve mikropların bir kısmının dışarı atılmasını sağlar.  

NETİ POT UYGULAMASI İLE BURUN TEMİZLİĞİNİ KİMLER YAPMALI?

1-Allerjik riniti olanlar, sık sık hapşuranlar ve devamlı burun akıntısı olanlar faydalanabilir.

2-Günde birkaç kez burunlarını temizleme ihtiyacı hissedenler, burunlarından sarı yeşil sekresyon gelen hastalar,

3-Sinüziti olanlar,

4-Devamlı rahatsız edici bir geniz akıntısından şikâyet eden, bu nedenle öksüren hastalar.  

Sağlıklı insanların, sırf temizlik adına neti pot uygulaması doğru değildir. Bir zararı yoktur ama burun temizliğini bir takıntı haline getirmek yanlıştır. Neticede burnumuzun içinde temizlik yapan tüyler ve yakalanan organizmaları dışarı atan bir salgı sistemi vardır ve doğal sistem genelde yeteri kadar iş görür.  

NETİ POT UYGULAMASI

Neti potlar çaydanlık -daha doğrusu demlik- şeklinde aletlerdir. Evdeki demliklerden birini  (sonra çay demlememek şartıyla) neti pot olarak kullanabilirsiniz. Yarısına kadar temiz su doldurun (mümkünse kaynayıp soğumuş su) ve içine  de bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı soda ilave edip iyice karıştırın. Ecahanelerde aşağıda gördüğünüz gibi tuz torbaları ile birlikte satılan hazır neti potlar vardır (30-35 TL civarında).  

 

 

 

Lavabonun başında durun en üstteki resimde gördüğünüz gibi, başınızı yana ve öne eğip demliğin ucunu burnunuzun bir deliğine yerleştirin. Bütün yapacağınız tuzlu suyun bir delikten girip öbür delikten çıkmasını sağlamak. İnce plastikten yapılmış olan netipotlarda plastiği sıkarak suyun basınçla akmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bitirdikten sonra demliği tekrar doldurup tuzunu karıştırın ve diğer burun deliğini kullanarak aynı işlemi tekrarlayın. (İnternete neti pots diye girerek nasıl yapıldığını gösteren videolar izleyebilirsiniz.)  Burunları ile ilgili şikâyetleri devam eden hastalar, her gün bir kez sabah kalktıklarında veya gece yatarken neti pot uygulaması yapabilirler.    NewYork Burun ve Sinüz merkezi doktorlarından Dr. Jordan Josephon, “Sinus Relief Now” adlı kitabında burun yapımızın günümüzdeki çevre kirliliğini kaldıramadığını ve bu nedenle sorunlar çıktığını, burnun aynı diş fırçalar gibi düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini söylüyor. 2002 yılında 76 kişinin katılması ile yapılan bir çalışmada her gün düzenli olarak neti pot yapan allerjik rinitli ve sinüzitli hastalarda altı aylık takip süresinde daha az antibiyotik kullanımı olduğu ve bu kişilerin şikâyetlerinin azaldığı gösterilmiştir.  

06 Nisan 2010 Salı / 30786 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895