Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Hastalarımdan biliyorum, insanların çoğu yağların özellikle karın bölgesinde toplanmasının nedenini merak eder. Biliyorsunuz evrimsel süreçte yiyeceğe ulaşmak günümüz kadar kolay değildi. Atalarımız aylar süren bolluk ve kıtlık dönemleri yaşıyorlardı. Kırk yılın başında bir mamut avladıkları zaman birazını yeyip kalanını buzdolabında saklama lüksleri olmadığı için aldıkları fazla kaloriyi, açlık günlerinde kullanmak üzere depolamak zorundaydılar. Yiyecek aramak, düşmanlarından kaçmak, gerektiğinde yüksek yerlere tırmanmak için kollarını ve ayaklarını kullanması gereken insanoğlu için en mükemmel enerji-yağ depolama yeri karın bölgesidir. Günümüzde, (en azından dünyanın bir kısmında yaşayanlar için) yiyecek bulamama gibi bir sorun yok. Buna rağmen, genetik kodlarımızın etkisi altında, milyonlarca yıllık alışkanlığımızı devam ettirerek aldığımız fazla kaloriyi göbek bölgemizde depoluyoruz.  


Göbek bölgesinde, birisi karnın içinde organların üzerini örten iç yağı(visseral), diğeri derinin hemen altındaki deri altı yağ (subcutan) olmak üzere iki yağ grubu vardır.
NE YAPALIM?
1-Vücudun diğer bölgelerindeki yağları eritmeden sadece karın yağlarını eriten bir metot yoktur. Bu şu anlama geliyor; göbek yağlarını eritmenin yolu da zayıflamaktan geçer. Bildiğiniz gibi sağlıklı zayıflamanın da tek formülü vardır: daha az yemek yiyecek, daha çok yakacaksınız.
Hangi diyetle zayıfladığınız önemli. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makale diyet yaparken şeker ve beyaz undan kaçınanların göbek bölgesindeki yağları daha kolay erittiğini gösterdi. Aynı kalori miktarını alan iki gruptan birine bol yeşillikli ve esmer unlu yiyecekler, diğerine rafine yiyecekler verildiğinde, işlenmemiş, kepekli gıdaları alan grupta göbek yağlanmasının daha çabuk eridiği görülmüş. Benim size tavsiyem, şeker, tatlı, çikolata, beyaz unla yapılmış ürünleri tam olarak sıfırlayın.   


İYİ HABER: Diyet yaparsanız iç organlarınızın üzerini kaplayan karın içi yağ çabucak erir. Göbeğiniz küçülmesi hoşunuza gider, kemerinizi daraltır, karnınızın bir süre sonra 18 yaşınızdaki gibi dümdüz olacağını sanırsınız.  


KÖTÜ HABER: Karın içi yağ diyetle kolay erir ama resimde gördüğünüz derinin hemen altındaki yağ tabakasının erimesi çok zordur. Ne kadar kilo verirseniz verin bir miktar yağ kaybolmamakta inat eder.   


“Bira göbeği” efsane değil gerçektir. Alkol ve şekerin yaptığı yağlar özellikle göbek bölgesinde birikir. Bu yüzden her gün her gün alkol alan birinin (diğer besinleri kıssa bile) göbekten kurtulması zordur. 
2-Karın kaslarınızın tonusunu artırmak için günde on dakika kadar mekik hareketi yapın, ilaveten her gün en az bir saat -kondisyon durumunuza göre- hızlı tempoda yürüme veya koşu yapmalısınız. Yürümeden, koşmadan, yeteri kadar spor yapmadan göbek yağlanmasını gideremezsiniz.
3-Karın yağlarını erittiği iddia edilen bitkisel haplardan ve spor aletlerinden da uzak durun.
Geçenlerde televizyonda bu amaçla pazarlanan bir spor aletinin reklamını gördüm. Hemen kapınıza teslim, şu kadar lira, beğenmezseniz iade!.. Vücudu kaslı bir adam ellerini başının altına koymuş, cihazın üzerinde yatıp kalkıyor. Bir iki, üç, dört...kırk, elli... Hop göbek eridi... Keşke bu kadar kolay olsa... Göbeği yapan şey kasların içindeki yağ değil kasların ve iç organların üzerindeki yağlardır. Elli kere yatıp kalkmak karındaki yağ hücrelerini küçültmez. Sadece karın kaslarınızı güçlendirmenizi sağlar. Sonuç olarak vücudun diğer bölgelerindeki yağları etkilemeden sadece göbek yağlarını eriten mucize bir metot, ilaç, yöntem mevcut değildir.

18 Nisan 2010 Pazar / 53733 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895